Wieś dla PiS, czyli miażdżące wyniki wyborów do europarlamentu

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
27-05-2019,6:50 Aktualizacja: 27-05-2019,8:01
A A A

Wstępne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego pokazują, że Prawo i Sprawiedliwość znokautowało polityczną konkurencję na obszarach wiejskich uzyskując blisko 60 proc. wszystkich głosów.

Według sondażu Ipsos, na partię Jarosława Kaczyńskiego na wsi głos oddało 56,3 proc. wyborców. Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Europejska, ale z wynikiem ponad dwukrotnie słabszym - 27,5 proc.

Na ostatnim miejscu podium znalazła się Konfederacja - 5,5 proc. głosów.

krzysztof  jurgiel, dopłaty bezpośrednie, wsparcie dla rolnictwa, wybory do europarlamentu

Wieś w wyborczej kampanii. Trwa bitwa na słowa

- Nieprawdziwa jest informacja, że polska wieś i rolnictwo otrzyma z UE o 15 mld zł mniej, niż we wcześniejszej perspektywie budżetowej - zapewnia Krzysztof Jurgiel, były minister rolnictwa. Kandydat PiS do Parlamentu Europejskiego odniósł...
To oznacza, że o potężnej porażce można mówić w przypadku PSL, czyli partii, która często podkreśla swój chłopski rodowód.

W największych miastach bezkonkurencyjna była Koalicja Europejska - pokazują sondażowe wyniki wyborów do europarlamentu - podaje TVN24. Według wstępnych wyników sondażowych exit poll Ipsos, najwięcej przedstawicieli w Parlamencie Europejskim będzie miało Prawo i Sprawiedliwość, na drugim miejscu znalazła się Koalicja Europejska.

Największe różnice w odniesieniu do miejsca zamieszkania wyborców odnotowała Wiosna. Na wsi głosowało na nią 4,9 proc., podczas gdy w największych miastach aż 10,2 proc. wyborców.

"Gazeta Wyborcza" informuje, że PiS ogromne poparcie uzyskało na Podkarpaciu. Na partię Jarosława Kaczyńskiego głosowało tam 65,07 proc., a na wsi poparcie przekroczyło 80 proc. W Małopolsce PiS zwyciężyło z blisko 63-proc. poparciem.

Jak wyglądają wyniki opublikowane przez Państwową Komisję Wyborczą w skali całego kraju? Po podliczeniu głosów z prawie 96 proc. obwodowych komisji wyborczych (26166 na 27285) na pierwszym miejscu jest Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 46,01 proc. Koalicja Obywatelska straciła względem exit polls i na tę chwilę ma 37,87 proc. głosów - informuje TVP Info.

Trzecie miejsce zajmuje Wiosna z wynikiem 6,02 proc., czwarta Konfederacja zdobyła 4,55 proc. głosów. Na kolejnych pozycjach znajduje się Kukiz'15 (3,71 proc.) i Lewica Razem (1,23 proc.).

Poleć
Udostępnij
Skomentuj