Wiceminister Wojnarowski: prawie 82 mln euro na projekty dla polsko-ukraińskiego pogranicza

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Agnieszka Lipska PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
19-04-2024,14:55 Aktualizacja: 19-04-2024,16:55
A A A

Prawie 82 mln euro dostaną samorządy i organizacje pozarządowe na projekty, które poprawią jakość środowiska na polsko-ukraińskim pograniczu - poinformował w piątek w Krośnie wiceminister funduszy i polityki regionalnej Konrad Wojnarowski. Ze 132 zgłoszeń dofinansowanie otrzymają 44.

O tym, kto dostanie dotacje zdecydował Komitet Monitorujący unijny program Interreg NEXT Polska-Ukraina. Nabór wniosków rozpoczął się w połowie ubiegłego roku. W piątek o wynikach konkursu poinformował podczas konferencji prasowej wiceminister funduszy i polityki regionalnej Konrad Wojnarowski.

Na polsko-ukraińskie pogranicze trafi prawie 82 mln euro. Te pieniądze wesprą samorządy lokalne, służby ratownicze, uczelnie i organizacje pozarządowe, żeby mogły jeszcze pełniej zadbać o bezpieczeństwo w przygranicznych regionach Polski i Ukrainy. Pozwolą też zadbać o poprawę jakości środowiska w tym rejonie” – powiedział Wojnarowski.

Posiedzenie Komitetu Monitorującego odbyło się w Krośnie.

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej jest instytucją, która zarządza programem. Czekało na projekty dotyczące łagodzenia i dostosowania do zmian klimatu, zapobiegania skutkom katastrof naturalnych, zwiększenia dostępu do dobrej jakości wody i zrównoważonej gospodarki wodnej, ochrony bioróżnorodności oraz redukcji wszelkich rodzajów zanieczyszczeń.

ukraina, producenci zbóż, zboże, eksport zbóż

Ukraina zapowiada wyeksportowanie całego zboża do końca maja. Ma się to przełożyć na wzrost cen

Do końca maja Ukraina wyeksportuje całe pozostałe zboże ze zbiorów w 2023 roku, co doprowadzi do nieznacznego wzrostu jego cen zarówno na rynku krajowym, jak i światowym - powiedział prezes Ukraińskiego...

Po pieniądze z programu mogły sięgnąć samorządy i organizacje z województw: podkarpackiego, lubelskiego, podlaskiego i części mazowieckiego oraz zachodnie obwody Ukrainy: wołyński, lwowski, zakarpacki, rówieński, tarnopolski i iwanofrankiwski. Maksymalna kwota finansowego wsparcia wynosiła 90 proc. kosztów inwestycji, ale nie mogła przekroczyć 2,5 mln euro.

Tylko na Podkarpacie trafi ponad 11 mln euro. Gminy bieszczadzkie starały się przede wszystkim o pieniądze na budowę infrastruktury wodno-kanalizacyjnej. Wspólny projekt o wartości ponad 2 mln 263 tys. euro zgłosiła Solina i Skhidnytsia. Po polskiej stronie granicy powstanie 6 km sieci kanalizacji, a po ukraińskiej 4 km wodociągu. Solina dostanie 1 mln 300 tys. euro, a ukraińska Skhidnytsia - 936 tys. euro.

„Przyroda Karpat zyskuje na tych inwestycjach. I o to w tych projektach chodzi, abyśmy wspólnie rozwiązywali problemy pogranicza, a przyroda nie zna granic” – powiedziała kierownik rzeszowskiego oddziału Programu Alicja Wosik-Majewska.

Komisja Europejska przyjęła program Interreg NEXT Polska-Ukraina pod koniec 2022 roku. Jego budżet to 235,9 mln euro. 

Poleć
Udostępnij