Wiceminister rolnictwa: agroporty i terminale zbożowe powstaną i będą dobrze funkcjonować

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Adrian Kowarzyk PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
20-05-2024,14:10 Aktualizacja: 20-05-2024,14:12
A A A

W najbliższym czasie przetargi ws. agroportów w Gdańsku i Gdyni zostaną uczciwie rozpisane jeszcze raz. Agroporty i terminale zbożowe powstaną i będą dobrze funkcjonować - zapewnił w poniedziałek w Studiu PAP wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Michał Kołodziejczak.

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A. poinformował w zeszłym tygodniu o unieważnieniu rozpisanego w styczniu przetargu na dzierżawę terenu pod budowę terminalu agro w Gdańsku. Natomiast w marcu br. resort infrastruktury podjął decyzję o unieważnieniu przetargu na dzierżawę terminalu zbożowego w Porcie Gdynia.

Odnosząc się do tego, Kołodziejczak ocenił w poniedziałek w Studiu PAP, że są to "bardzo dobre decyzje". Podkreślił, że jest "bardzo szczęśliwy", że konkursy zostały unieważnione i w "niedługim czasie będą uczciwie rozpisane jeszcze raz".

wiceminister rolnictwa, kołodziejczak, ukraina, ukraińcy

Kołodziejczak: polsko-ukraińskie negocjacje rolne zostały przerwane

Polsko-ukraińskie negocjacje w sprawie importu surowców rolnych do Polski zostały przerwane. Nic mi nie wiadomo o dalszych rozmowach ze stroną ukraińską - powiedział w poniedziałek w Studiu PAP wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi...

"To pokazanie, że stawiamy na rozwój, że chcemy iść do przodu, a nie tylko i wyłącznie chcemy oddawać dostęp do polskiego morza firmom, które ustawiają się w kolejce po to, by monopolizować nasz handel" - powiedział.

Wiceminister rolnictwa zapewnił, że agroporty i terminale zbożowe powstaną oraz że "będą dobrze funkcjonowały", a ich przepustowość wzrośnie. Podkreślił, że jego zdaniem polski podmiot, np. Krajowa Grupa Spożywcza, powinien mieć większościowy udział w handlu. "To strategiczne miejsca dla naszej infrastruktury krytycznej" - dodał.

W tracie trwania rozmowy PAP z Kołodziejczakiem Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A. poinformował w komunikacie, że jeszcze w tym roku planuje ogłosić nowy przetarg na najem nieruchomości w głębokowodnej części portu, bezpośrednio przy Pirsie Rudowym. Spółka podała, że odwołanie dotychczasowego przetargu to optymalne rozwiązanie i powinno odbyć się jeszcze przed terminem składania ofert.

Poleć
Udostępnij