Warroza atakuje pszczoły. Owady są w słabej kondycji

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Alfred Kyc PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
10-03-2020,12:30 Aktualizacja: 10-03-2020,12:34
A A A

Na Podkarpaciu większość pszczół opuszcza ule, ale owady są w słabej kondycji. Podczas zimy wyginęło średnio 30 proc. rodzin - powiedział mówi Tadeusz Dylon, prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Rzeszowie Tadeusz Dylon.

- Pszczoły opuszczają ule zarówno w pasiekach położonych na otwartym terenie, w pobliżu domostw, jak i te, które znajdują się np. w lasach. Niektóre zebrały już nawet nektar z kwiatów m.in. leszczyny - dodaje ekspert.

Zespół masowego ginięcia pszczoły miodnej, kolonie pszczele, zapylanie upraw, roztocza Varroa

Bakterie mogą być ratunkiem dla pszczół. Owady masowo giną

Pszczoły zapylają około 30 proc. upraw, które spożywamy i wspierają ekosystemy na świecie. Owady masowo wymierają jednak z powodu choroby, ale wkrótce mogą pomóc im genetycznie zmodyfikowane bakterie. Zespół masowego...

Powołując się na szacunki pszczelarzy przekazał, że okresu zimowego nie przetrwało ponad 30 proc. rodzin pszczelich. Jednym z powodów - jak mówił - była tegoroczna zima, a w zasadzie jej brak. - W konsekwencji nietypowej pogody nastąpiła reinwazja warrozy, czyli choroby wywołanej przez pasożyty pszczół – wyjaśnił Dylon.

Warroza, obecnie najgroźniejsza choroba pszczół na całym świecie, występuje w pasiekach na wszystkich kontynentach. Powoduje duże straty.

W ocenie prezesa rzeszowskiego Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy, odbudowa wyrządzonych przez warrozę ubytków wśród rodzin pszczelich potrwa cały najbliższy sezon. Oznacza to - jak mówił - że w tym roku zbiory miodu mogą być mniejsze.

Pszczoły opuszczają ule, kiedy jest słonecznie, a temperatura powietrza przekroczy co najmniej 10 stopni Celsjusza.

W południowo-wschodniej Polsce ponad połowa pasiek wytwarza miód ze spadzi iglastej. Spadź, zwana również rosą miodową, występuje latem na igłach oraz gałęziach jodły i świerka. Składa się głównie z soków roślinnych.

Miody spadziowe mają m.in. walory lecznicze. Na Podkarpaciu produkują je głównie pasieki położone w lasach Bieszczad, Beskidu Niskiego oraz pogórzy Dynowskiego i Przemyskiego. Pasieki przygotowane na zbiory miodu spadziowego można spotkać m.in. w woj. świętokrzyskim i małopolskim.

W woj. podkarpackim ponad 4 tys. pszczelarzy prowadzi 110 tys. rodzin pszczelich. Na jeden kilometr kwadratowy przypada tam sześć rodzin pszczelich, a przeciętna krajowa to cztery rodziny.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu