Walka ze szkodnikami - rozpoczęły się opryski lasów

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Marek Szczepanik PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
29-04-2024,9:20 Aktualizacja: 29-04-2024,9:24
A A A

W województwie opolskim rozpoczęły się opryski lasów w celu ograniczenia liczebności chrabąszczy i larw osnui gwiaździstej - powiedział w niedzielę PAP Remigiusz Brzeziński z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach.

Zabiegi oprysku lasów prowadzone są przy użyciu samolotu Dromader, wyposażonego w podskrzydłową aparaturę do aplikacji dawek ultraniskoobjętościowych (ULV). Rozpylanym preparatem owadobójczym jest Mospilan 20 SP.

"Zakres i czas prowadzenia oprysków jest dostosowany do pogody i ilości występowania chrabąszcza i larw osnui gwiaździstej. Decyzja o przeprowadzeniu zabiegu to efekt monitoringu konkretnych części lasu. Dzisiaj prowadziliśmy oprysk w okolicy Naroka, gdzie sytuacja wymagała już przeprowadzenia zabiegu. Nie chodzi o totalne wytępienie owadów, a ograniczenie ich populacji do poziomu akceptowalnego, zgodnego ze zrównoważoną gospodarką leśną" - powiedział Brzeziński.

lasy państwowe, zysk, przychody, drewno

Lasy Państwowe w 2024 r. mają zarobić ok. 400 mln zł

Lasy Państwowe w 2024 roku mają zarobić 399,6 mln zł brutto przy przychodach sięgających 12,7 mld zł - wynika z planu finansowego LP na ten rok przekazanego PAP. Zysk gospodarstwa może być mniejszy o 346 mln zł niż w 2023 r. Lasy Państwowe...

W planach RDLP jest przeprowadzenie oprysków w celu ograniczenia liczebności chrabąszcza w Nadleśnictwie Brzeg, Olesno, Rudziniec, Strzelece Opolskie, Turawa i Opole. Zabiegi dotyczące zwalczania larw osnui gwiaździstej są planowane w nadleśnictwach Lubliniec i Zawadzkie.

Okres karencji, tj. czasu, jaki musi upłynąć od ostatniego zastosowania tego środka do dnia zbioru roślin runa leśnego, wynosi 14 dni. Zgodnie z etykietą, nie ma okresu prewencji dla ludzi i zwierząt, tj. czasu od zastosowania insektycydu do dnia, w którym na obszar, na którym zastosowano środek mogą wejść ludzie oraz zostać wprowadzone zwierzęta.

Mieszkańcy miejscowości położonych w sąsiedztwie opryskiwanych terenów zostaną powiadomieni o terminie i sposobie wykonania zabiegu oraz okresie obowiązywania zakazu wstępu do lasu. Powierzchnie przewidziane do oprysku oznaczone zostaną tablicami ostrzegawczymi.

Poleć
Udostępnij