Walka z ASF zdominowała spotkanie ministra z rolniczym OPZZ

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
05-11-2021,8:05 Aktualizacja: 05-11-2021,13:46
A A A

Głównym tematem rozmów Henryka Kowalczyka, wicepremiera, ministra rolnictwa z przedstawicielami rolniczego OPZZ były sprawy związane z ASF. Poruszono m.in. sprawę odstrzału dzików i odszkodowań dla rolników za wybitą z powodu ASF trzodę.

- Spotkanie w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń było raczej dyskusją na temat bioasekuracji i odszkodowań z powodu ASF. Rozmawialiśmy także o polityce łowieckiej - powiedział szef resortu.

Henryk Kowalczyk, Michał Kołodziejczak, Agrounia, ceny nawozów, bioasekuracja

Kowalczyk i Kołodziejczak dwie sprawy załatwili "od ręki"

O sytuacji w rolnictwie rozmawiał Henryk Kowalczyk, wicepremier, minister rolnictwa z przedstawicielami AGROunii. W opinii szefa resortu rozmowy były rzeczowe i merytoryczne. Uzgodniono kolejne spotkanie za miesiąc. - Początkowo przewodniczący...

Przyznał, że ważne jest, by można było regulować populację dzików; by jednak można było to zrobić osobniki trzeba policzyć, żeby mieć jakiś punkt odniesienia. Metody techniczne - jak to zrobić - są do uzgodnienia, ale są różne pomysły np. za pomocą termowizji, dronów czy noktowizorów.

Kowalczyk poinformował, że będzie rozmawiał z Edwardą Siarką, wiceszefem Ministerstwa Klimatu i Środowiska odpowiedzialnym za łowiectwo m.in. o tym, jakie metody stosować, by zachęcać myśliwych do aktywnego odstrzału, aby doprowadzić do takiej populacji dzików, która nie będzie powodowała rozprzestrzeniania się ASF.

- Poruszona została sprawa odszkodowań, ale w tej kwestii trzeba podejść indywidualnie. Chodzi o odmowy przyznania odszkodowania za likwidowane świnie w przypadku wystąpienia ASF. Zasada jest taka, że jeżeli rolnik dostaje decyzje o likwidacji stada, dostaje też za nie odszkodowanie, za wyjątkiem rażących zaniedbań w bioasekuracji - wyjaśnił polityk. Dlatego, jego zdaniem, nie można tego uogólnić i każdy przypadek powinien być rozpatrzony indywidualnie. Weterynaria ma się przyjrzeć tej sprawie.

Henryk Kowalczyk, Grzegorz Puda, zmiany w rządzie, ministerstwo rolnictwa

Henryk Kowalczyk nowym ministrem rolnictwa

Henryk Kowalczyk został nowym ministrem rolnictwa i wicepremierem. Zastąpił na tym stanowisku Grzegorza Pudę, który został szefem resortu  funduszy i polityki regionalnej. Zmiany w rządzie ogłosił premier Mateusz Morawiecki. Nowy szef...

- Zaleciłem weterynarii, by przyglądała się uważnie i tam, gdzie były drobne naruszenia nie karała rolników - powiedział szef resortu rolnictwa.

Sławomir Izdebski, przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych poinformował media po spotkaniu z ministrem, że było poświęcone obecnie najważniejsza sprawie, czyli właśnie walce z ASF.

- Do końca tygodnia ma być przedstawiony program odstrzału dzików w tym sezonie. Musi być to zrobione w okresie zimowym. Chodzi o to, by każdy dzierżawca obwodu utrzymywał taką populację dzików, by choroba ASF nie rozprzestrzeniała się - mówił szef związku.

Zaznaczył, że część rolników nie dostała odszkodowań za wybite stada pod pretekstem jakiś niedociągnięć, teraz nie mają za co żyć. - Przyjęliśmy, że do końca listopada zostaną wypłacone wszystkie odszkodowania, zastrzegając, że chodzi o te, które się rolnikom należą. W sytuacji rażącego naruszenie prawa musi być kara - przyznał szef rolniczego OPZZ.
 

Poleć
Udostępnij