Wakacje mają być bezpieczne. Ruszyła kontrola autokarów

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
28-06-2017,11:25 Aktualizacja: 28-06-2017,11:41
A A A

Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury i budownictwa ma nadzieję, że w tym roku będzie niewiele nieprawidłowości dotyczących stanu technicznego autokarów przewożących dzieci na wakacje i czasu pracy kierowców.

Na parkingu przed warszawskim Torwarem polityk uczestniczył w konferencji prasowej Inspekcji Transportu Drogowego, rozpoczynającej wakacyjną akcję kontroli autokarów przewożących dzieci na kolonie i obozy "Bezpieczny autokar-wakacje 2017".

przewóz zwierząt, zwierzęta, transport, Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego, inspekcja weterynaryjna

Transport zwierząt pod lupą inspekcji. Nie jest najgorzej

Inspekcje: weterynaryjna i transportu drogowego wspólnie kontrolują pojazdy przewożące zwierzęta. Zwłaszcza te, które transportują trzodę chlewną. Ma to związek z zagrożeniem rozprzestrzeniania się wirusa afrykańskiego pomoru świń...

Szef resortu przypomniał, że w czasie ubiegłorocznych wakacji kontrole ITD - stanu technicznego pojazdów, czasu pracy kierowców i tego, czy kierowcy są wypoczęci i trzeźwi, objęły 1587 autokarów w całej Polsce.

Stwierdzono, że jeden kierowca jest nietrzeźwy, w 24 proc. przypadków nałożono mandaty karne związane ze stanem technicznym pojazdów lub czasem pracy kierowców; w 4 proc. przypadków (74 pojazdy) zatrzymano dowody rejestracyjne.

Adamczyk zaapelował do rodziców o zgłaszanie z kilkudniowym wyprzedzeniem miejsc wyjazdów na wakacje, tak by ITD mogła skontrolować stan autokarów, którymi pojadą dzieci. Zaznaczył, że na stronie Inspekcji można znaleźć miejsca, gdzie będą prowadzone kontrole autokarów - zarówno wyjeżdżających, jak i będących na trasach.

Alvin Gajadhur, Główny Inspektor Transportu Drogowego powiedział, że z każdym rokiem stan techniczny pojazdów wyjeżdżających na wakacje czy ferie jest coraz lepszy. - Zatrzymujemy dowód rejestracyjny średnio podczas co 20-25 kontroli. To znacznie lepszy wynik niż w przypadku autobusów podmiejskich, czy miejskich - podkreślił.

dowóz dzieci do szkół, autobusy wiozace dzieci do szkół, kontrola autobusów, obszary wiejskie, policja

Dzieci dojeżdżają do szkół niesprawnymi autobusami. Liczby nie kłamią

Tylko w jednej gminie z siedmiu skontrolowanych autobusów "szkolnych", w czterech stwierdzono tak poważne usterki, że zostały wycofane z jazdy. Mało tego, kierowca kolejnego pojazdu wiozącego dzieci był pijany. Kontrole taboru i...

Tylko mniej niż 1 procent skontrolowanych przed rokiem pojazdów wyjeżdżających na wakacje był w fatalnym stanie technicznym - około 12 pojazdów na blisko 1600.

Kierowca autokaru może prowadzić natomiast pojazd maksymalnie przez 10 godzin dwa razy w tygodniu, a w pozostałe dni po 9 godzin.

Co 4,5 godziny ciągłej jazdy musi zrobić minimum 45 minut przerwy.

Za fatalny stan pojazdu inspekcja może nałożyć mandat w wysokości do 500 zł, a przy zbiegu wykroczeń do 1000 zł.

Za nieprzestrzeganie norm czasu pracy kara może wynosić do 2000 zł.

Kontrola autokarów potrwa do końca wakacji. W nowym roku szkolnym będzie prowadzona akcja kontroli autokarów przewożących młodzież do szkół nazywanych jeszcze gimbusami.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj