W tym roku miód będzie znacznie droższy. Znamy przyczynę

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Jacek Buraczewski PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
30-07-2020,17:05 Aktualizacja: 02-08-2020,9:59
A A A

Pszczoły wytworzyły w tym roku dużo mniej miodu niż w latach ubiegłych; może to być efekt suszy, która panuje w Polsce od kilku lat - poinformował PAP prezes Terenowego Koła Pszczelarzy w Sejnach Krzysztof Przeborowski. W tym roku miód będzie droższy.

Na Suwalszczyźnie co roku pszczelarze produkują w swoich pasiekach dużo miodu; można go kupić m.in. na bazarach i festynach, czyli w miejscach, gdzie przebywają turyści.

Jak poinformował PAP prezes Terenowego Koła Pszczelarzy w Sejnach Krzysztof Przeborowski, w jego pasiece miodu będzie cztery razy mniej niż w poprzednich latach, bo tak mało wytworzyły go pszczoły. Dodał, że podobnie jest w wielu miejscach Polski, na Litwie i na Ukrainie.

miejska pasieka, miód, pszczoły, toruń

Dlaczego warto jeść miód?

Coraz więcej samorządów w kraju decyduje się na zakładanie pasiek. Pszczoły pojawiają się w mniejszych i większych miastach. Wspólnym mianownikiem jest chęć wspierania bioróżnorodności, a także pozyskiwanie świetnej jakości...

- Nie ma żadnej choroby pszczół, wszystko jest normalnie, tak w jak w poprzednich latach, ale pszczoły miodu nie przyniosły. Takie lata się zdarzają - powiedział.

Jego zdaniem może to być efekt suszy, która panuje w Polsce od kilku lat. Przeborowski dodał jednak, że to tylko jego hipoteza, bo tak naprawdę nie da się tego wytłumaczyć.

Miód już jest droższy. Wcześniej słoik z miodem o pojemności 0,9 litra kosztował ok. 40 zł, a teraz trzeba zapłacić nawet 50 zł.

- Już widać, że ludzie mają problem z zakupem miodu, bo dzwonią do mnie nowi klienci, którzy nigdy u mnie go nie kupowali - powiedział Przeborowski.

Miód nie tylko wzbogaca smak potraw oraz napojów. Wspomaga leczenie różnych infekcji dróg oddechowych, zapalenie gardła czy krtani. Charakteryzuje się silnym działaniem przeciwbakteryjnym i przeciwwirusowym. Miody stosuje się także zewnętrznie, gdyż odżywiają skórę, łagodzą podrażnienia, a także wpływają korzystnie na gojenie się ran, wrzodów i oparzeń.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu