W styczniu do dzików będą strzelać w trzech województwach

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mariusz Polit PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
10-01-2019,9:30 Aktualizacja: 10-01-2019,9:40
A A A

- W styczniu polowania na dziki odbędą się na terenie trzech województw - ujawnił Henryk Kowalczyk, minister środowiska. W ten sposób ma zostać stworzona strefa buforowa pomiędzy terenem, gdzie występuje ASF, a obszarami gdzie choroby nie ma.

- Linia demarkacyjna przebiega przez województwa warmińsko-mazurskie, mazowieckie i lubelskie. Powiatów, gdzie polowania zaplanowano, nie chciałbym podawać, aby tam nie było protestów, płoszenia dzików - powiedział polityk w Sejmie.

odstrzał dzików, walka z asf w polsce, błażej spychalski, jan krzysztof ardanowski, andrzej duda

Prezydent zaprasza ministrów na rozmowy o odstrzale dzików

Prezydent Andrzej Duda spotka się w czwartek po południu z ministrami rolnictwa Janem Krzysztofem Ardanowskim i środowiska Henrykiem Kowalczykiem oraz głównym lekarzem weterynarii Pawłem Niemczukiem. Rozmowa ma dotyczyć planowanego odstrzału...

W czasie briefingu przez budynkiem protestowała grupa młodych ludzi przeciwko "rządowemu projektowi zakładającemu depopulację gatunku dzika". - Protestujemy także przeciwko metodom zwalczania ASF - mówili protestujący.

Kowalczyk odniósł się do protestów, przypominając, że nie ma żadnych rządowych planów eliminacji dzików. - Jest realizacja planu łowieckiego, odstrzały są zgodne z zatwierdzonymi planami łowieckimi - podał.

Jak przypomniał w poprzednich latach odstrzał dzików wynosił ponad 300 tys. - W sezonie 2015-2016 to było 341 tys., w 2016-2017 - 310 tys., a w 2017-2018 - 308 tys. W obecnym sezonie, który się jeszcze nie zakończył, odstrzelono 168 tys. dzików. Przewidywany odstrzał w sezonie, który trwa od 1 kwietnia 2018 do końca marca 2019 roku, to będzie ok. 200 tys. dzików - podał szef resortu środowiska.

Populacja po odstrzale, szacowana na koniec marca będzie wynosiła ok. 250 tys. dzików. Będzie taka sama, jak w poprzednich latach. Minister przypomniał, że populacja dzików w Polsce odradza się w sposób wyjątkowo dobry. - Co roku przyrost jest rzędu 200 proc. - poinformował.

Wzmożone polowania na dziki mają odbyć się 12, 19 i 26 stycznia.

W Polsce od połowy lutego 2014 roku wykryto 3317 przypadków ASF u dzików i 213 ognisk choroby u świń. Od końca września ub.r. nie wykryto żadnego nowego ogniska choroby u trzody chlewnej.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj