W rolnictwie dramatycznie wzrosła liczba wypadków

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
05-08-2021,8:05 Aktualizacja: 05-08-2021,8:24
A A A

O 715 (13,5 proc.) więcej zdarzeń wypadkowych niż w pierwszym półroczu roku poprzedniego, zgłoszono do Placówek Terenowych i Oddziałów Regionalnych Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w pierwszych 6 miesiącach br.  

Kasa zarejestrowała w tym czasie dokładnie 6 017 zgłoszeń. Zakończono natomiast postępowanie w sprawie realizacji 6 870 wniosków o jednorazowe odszkodowanie z tytułu stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, bądź śmierci spowodowanej wypadkiem przy pracy rolniczej (część pochodziła z ub.r.).

wypadki z udziałem ciągników rolniczych, mąż przejechał żonę traktorem, gmina Tyszowce, powiat tomaszowski

Senior cofał ciągnikiem i najechał żonę. 72-latka zmarła

Do nieszczęśliwego wypadku doszło w jednym z gospodarstw w gminie Tyszowce (pow. tomaszowski, woj. lubelskie). Życie straciła starsza kobieta. Z ustaleń policjantów wynika, że 82-letni mieszkaniec Tyszowiec na swojej posesji cofał ciągnikiem...

Ostatecznie w I półroczu za wypadki przy pracy rolniczej, w rozumieniu ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników (bez względu na skutki zdrowotne  wypadku), uznano 6 281 zdarzeń.

Od stycznia do końca czerwca zapadło w sumie:

  • 5 228 decyzji przyznających jednorazowe odszkodowanie (72,8 proc. wszystkich decyzji)  w tym 69 na podstawie odwołań
  • 1 786 decyzji odmawiających jednorazowego odszkodowania (24,9 proc.)
  • 163 umorzeń z powodu rezygnacji z roszczeń (2,3 proc. decyzji)

"Wypłacono jednorazowe odszkodowania z tytułu 20 wypadków śmiertelnych, a u 11 osób stwierdzono niezdolność do samodzielnej egzystencji wskutek wypadków przy pracy rolniczej. Liczba wypadków powodujących wypłatę odszkodowań zwiększyła się w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku o 1 730 (49,5 proc.). Liczba wypadków śmiertelnych wzrosła o 2 (11,1 proc.)" - podaje KRUS.

wypadki z udziałem ciągników rolniczych, Brzesko, Marcin Ćwiro, nastolatek za kierownicą traktora

Wywrócił się ciągnik z 16-latkiem za kierownicą. Ranne dziecko w szpitalu

Nastoletni kierowca ciągnika rolniczego z dwiema przyczepami prawdopodobnie przyczynił się do wywrócenia się zestawu na drogę. Do szpitala śmigłowcem medycznym przetransportowano 8-letniego pasażera. Zdarzenie miało miejsce na ul....

Jak zwykle najwięcej wypadków powodujących uszczerbki na zdrowiu odnotowano w grupach:

  • upadek osób - 2 475 poszkodowanych (47,3 proc. wypadków zakończonych przyznaniem jednorazowego odszkodowania w okresie sprawozdawczym)
  • pochwycenie i uderzenie przez części ruchome maszyn i urządzeń - 695 poszkodowanych (13,3 proc. wypadków)
  • uderzenie, przygniecenie, pogryzienie przez zwierzęta - 634 poszkodowanych (12,1 proc. wypadków)
  • inne zdarzenia - 576 poszkodowanych (11 proc. wypadków)

W pierwszym półroczu rolnicy zgłosili ponadto 142 wnioski o jednorazowe odszkodowanie z tytułu uszczerbku na zdrowiu wskutek choroby zawodowej, czyli o 20 (12,3 proc.) mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

"Wydano 59 decyzji odmownych i 117 przyznających. W porównaniu do I półrocza ubiegłego roku odnotowano zwiększenie liczby decyzji odmownych o 28 (90,3 proc.) oraz zwiększenie o 33 (39,3 proc.) liczby decyzji przyznających jednorazowe odszkodowanie. Wśród 117 chorób zawodowych powodujących uszczerbek na zdrowiu i wypłatę jednorazowych odszkodowań dominowały choroby zakaźne - 110 przypadków" - wyliczyła KRUS.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu