W przyszłym roku będzie tańszy prąd

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
17-12-2015,15:15 Aktualizacja: 17-12-2015,15:36
A A A

Urząd Regulacji Energetyki poinformował, że w 2016 roku przeciętne polskie gospodarstwo domowe zapłaci od 12 do 22 zł mniej za prąd. Oznacza to, że miesięczne rachunki spadną... o 1-2 zł.

"Prezes URE zatwierdził 17 grudnia taryfy dystrybutorom energii elektrycznej oraz tzw. sprzedawcom z urzędu, którzy sprzedają energię odbiorcom w gospodarstwach domowych" - napisano w komunikacie regulatora. Nowe stawki, wejdą w życie z początkiem stycznia 2016 r.

zasada tpa, energia elektryczna, Urząd Regulacji Energetyki

Polacy coraz częściej zmieniają dostawców energii

W lipcu blisko 6,2 tys. gospodarstw domowych i ponad 2,4 tys. podmiotów instytucjonalnych zmieniło sprzedawcę energii - podał Urząd Regulacji Energetyki (URE). Comiesięczny monitoring URE wskazuje, że od początku procesu liberalizacji rynku...

"W efekcie zatwierdzonych taryf łączne rachunki odbiorców w gospodarstwach domowych, którzy kupują prąd od tzw. sprzedawców z urzędu, spadną średnio o 1,6 proc. Jednak pierwotne wnioski przedsiębiorstw - tak obrotu jak i dystrybutorów - różniły się znacząco od tych uznanych za uzasadnione i zatwierdzonych przez regulatora. W wyniku postępowań administracyjnych prowadzonych w Urzędzie oraz wielokrotnych wezwań kierowanych do spółek w kieszeniach Polaków zostanie prawie pół miliarda złotych - wyliczył URE.

Jak wyjaśnia regulator spadek był możliwy z powodu z niższych kosztów zakupu tzw. energii "zielonej", czyli pochodzacej z odnawialnych źródeł energii. Jak zaznaczył URE w 2016 roku spadną nie tylko ceny energii, ale także stawki opłat dystrybucyjnych.

"Stawki dystrybucyjne spadają średnio dla wszystkich grup odbiorców o 1,6 proc, a dla odbiorców grup G (czyli gospodarstw domowych - PAP), gdzie stanowią około połowy całego rachunku za energię o 2 proc." - czytamy w komunikacie.  

Maciej Bando, prezes urzędu podkreślił, że mimo spadku cen udało się zwiększyć wydatki na utrzymanie ciągłości dostaw i zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego.

Poleć
Udostępnij