W Polsce nadal susza. Najgorzej na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
24-09-2015,12:55 Aktualizacja: 24-09-2015,13:28
A A A

Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa podał, że w Polsce nadal utrzymuje się susza. Pogoda ma obecnie największy wpływ na plantacje buraków cukrowych oraz zasiewy rzepaku i rzepiku.

"W dwunastym okresie raportowania, czyli od 21 lipca do 20 września stwierdzamy zagrożenie wystąpienia suszy rolniczej na obszarze Polski. Wartości Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie których dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą są ujemne na całym terytorium Polski - czytamy w ostatnim raporcie IUNG.

W obecnym okresie sześciodekadowym zagrożenie suszą rolniczą występuje wśród upraw: rzepaku i rzepiku oraz buraka cukrowego.

susza rolna, ministerstwo rolnictwa, marek sawicki

Sawicki: susza jest dotkliwa, straty wynoszą ponad miliard złotych

Sytuacja jest nadzwyczajna, dotychczasowe szacunki wskazują, że straty w rolnictwie wynoszą ponad 1 mld zł - poinformował w Sejmie minister rolnictwa Marek Sawicki, przedstawiając informację na temat suszy. Z opracowanych przez Instytut Uprawy,...

Wartości KBW, na podstawie których Instytut dokonuje oceny niedoboru wody w okresie wegetacyjnym, na terenie Polski względem poprzedniego okresu raportowania wzrosły średnio dla kraju o 7 mm. Natomiast w północno-wschodnich oraz zachodnich rejonach Polski spadły ok. 10 mm.

KBW wyraża różnicę pomiędzy opadami atmosferycznymi mierzonymi na stacjach meteorologicznych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) a zdolnością wyparowywania wody z gleby, wyliczaną za pomocą specjalnych wzorów i metod.

Nadal obszarem szczególnie narażonym na deficyt wody jest Dolny Śląsk i Opolszczyzna. Na terenie tych województw niedobór wody dla roślin w porównaniu do uprzedniego okresu sześciodekadowego wzrósł o 10 mm i wynosi od -210 do -219 mm.

Tak jak w poprzednich okresach raportowania (7-11) również teraz obszarem narażonym na duży deficyt wody (od -180 do – 199 mm) jest Lubelszczyzna. Poza tym terytorium podobny niedobór wody notowany jest na terenie województw: mazowieckiego, łódzkiego oraz wielkopolskiego.

Obecnie zagrożenie suszą w Polsce występuje dla rzepaku i rzepiku uprawianych na glebach II kategorii (lekkie) oraz dla buraka cukrowego uprawianego na glebach II i III kategorii (gliny i lekkie gliny) podatności na suszę.

Susza dla rzepaku i rzepiku oraz dla buraka cukrowego występuje w 13 województwach kraju (ok. 46 proc. gmin). Największe zagrożenie suszą (w ponad 96 proc. gmin) zostało odnotowane w województwach opolskim i łódzkim.

Według IUNG tegoroczna susza (potencjalnie) najbardziej dotknęła uprawy ziemniaka, krzewów owocowych oraz roślin strączkowych.

Poleć
Udostępnij