W pajęczynie powiązań wyłudzili miliony złotych unijnych dotacji

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
06-04-2018,11:00 Aktualizacja: 06-04-2018,21:47
A A A

Funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi, we współpracy z Prokuraturą Okręgową w Łodzi, zatrzymali 11 osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej wyłudzającej unijne dopłaty. Jej członkowie mogli wnioskować o wypłatę ponad 11 mln zł zł z ARiMR w Łęczycy.

Od pewnego czasu policjanci analizowali dokumentację i przesłuchiwali świadków w sprawie możliwości wyłudzeń dopłat rolnośrodowiskowych i innych.

wyłudzanie płatności bezpośrednich, cba, gospodarstwo rybackie w Starzawie, podkarpacie, Piotr Kaczorek

Na wielką skalę wyłudzali płatności bezpośrednie. Są już w rękach CBA

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało w środę siedem osób podejrzewanych o wyłudzenia płatności rolnych na wielką skalę - dowiedziała się PAP. CBA podejrzewa, że mogli wyłudzić nawet 20-30 mln zł płatności obszarowych. Piotr Kaczorek z...

Zgromadzony w sprawie bardzo obszerny materiał dowodowy wskazuje, że grupę tworzyły osoby i podmioty gospodarcze z tereny powiatu łęczyckiego - informuje KWP w Łodzi. 

W jej skład wchodziły m.in podstawione osoby tzw. słupy oraz byli już pracownicy oddziału agencji, którzy w tej sieci powiązań pełnili kluczową rolę bowiem przez ich ręce przechodziła większość złożonych wniosków o dopłaty.

Dzięki "pilotowaniu" spraw osób powiązanych z grupą wypłacano pieniądze. Ustalenia śledczych wskazują, że jej członkowie występowali do agencji o dopłaty na działkach, na których w ogóle nie było upraw, bądź na cudzych działkach lub gruntach, które już objęto wnioskami.

Dzięki kontaktom z urzędnikami w przypadku zakwestionowania wniosków, były one wycofywane lub podmioty wymieniały się działkami aby zachować ciągłość procedur. Urzędnicy pomagali również w fałszowaniu wniosków, bądź dopisywali określone dane aby dokumenty nie zostały zakwestionowane.

CBA, ARiMR, przestępstwo, Poznań, Centralne Biuro Antykorupcyjne

CBA: wyłudzono miliony z ARiMR

CBA złożyło zawiadomienia do poznańskiej prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa m.in. przez osobę z byłego kierownictwa poznańskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i prezesa spółki-grupy. Mieli...

Łódzka policja podaje, że działalność grupy przypada na lata 2011-2017. Dotyczy wniosków na grunty z powiatów łęczyckiego, kolskiego, poznańskiego i zgierskiego. Beneficjenci dzięki informacjom z agencji posiadali wiedzę, które działki nie zostały jeszcze objęte wnioskami o dotacje. Wówczas często bez wiedzy ich właścicieli występowali o dopłaty.

Policjanci zatrzymali na terenie powiatu łęczyckiego i Łodzi 11 osób w wieku 28-67 lat. Zgromadzony materiał dowodowy wskazuje, że grupa mogła wnioskować o wypłatę ponad 11 milionów zł.

Podejrzani już usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się wyłudzeniami nienależnych dopłat unijnych. Grożą im kary do 15 lat pozbawienia wolności.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu