W Małopolsce cały czas przybywa nowych winnic

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
15-07-2016,8:10 Aktualizacja: 15-07-2016,8:27
A A A

Miłośnicy wina i pięknych krajobrazów w najbliższą sobotę w Smardzowicach koło Ojcowa zainaugurują sezon enoturystyczny na Małopolskim Szlaku Winnym.

W tym roku zaplanowano zwiedzanie co najmniej 10 regionalnych winnic, których produkty będzie można degustować.

Jak poinformował PAP Life Paweł Tokarczyk, prezes Gorczańskiej Organizacji Turystycznej, która jest organizatorem szlaku wina w Małopolsce, impreza z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością, a zapisów trzeba dokonywać z dużym wyprzedzeniem.

wino, Polska Rada Winiarstwa

Polakom coraz bardziej smakuje wino

Konsumpcja wina w Polsce rośnie, choć nadal pijemy znacznie mniej tego trunku niż inne kraje unijne. Statystyczny Polak wypija obecnie ok. 7 litrów wina rocznie - poinformowała przewodnicząca rady głównej Polskiej Rady Winiarstwa Anna...
Podczas letnich spotkań turyści będą mieli możliwość zwiedzenia winnic, degustacji małopolskich win, rozmów z ekspertami. Degustacje komentowane oraz wspólne oprowadzanie poprowadzi wraz z gospodarzami Wojciech Bosak, projektant wielu winnic i uznany ekspert piszący o winie.

Tokarczyk zwrócił uwagę, że enoturystyka w Małopolsce w ciągu ostatnich lat stała się popularnych sposobem spędzania wolnego czasu.

- W ubiegłym roku mieliśmy naprawdę wspaniała frekwencję, trzeba było tworzyć dodatkowe grupy, żeby zainteresowani mogli wziąć udział w zwiedzaniu - zaznaczył.

Według niego przez ostatnie sezony winnice odwiedziło ponad 2 tysiące osób. - W tym roku też się spodziewany bardzo dużej frekwencji, na otwarcie mamy już zapełnione dwie kilkudziesięcioosobowe grupy - poinformował Tokarczyk.

Weekendy Otwartych Winnic, Lubuskie Centrum Winiarstwa w Zaborze, winnice, lubuskie

Lubuscy winiarze zapraszają na weekendy otwartych winnic

  W długi majowy weekend w woj. lubuskim rozpocznie się kolejna odsłona akcji weekendy otwartych winnic. Celem przedsięwzięcia jest promocja lokalnych winnic i walorów turystycznych regionu – poinformował Urząd Marszałkowski...
Inauguracja sezonu tradycyjnie nastąpi w Krokoszówce Górskiej, w której gospodarzami są Bożena i Marek Górscy. Winnica ta znajduje się w malowniczej miejscowości Smardzowice, kilkanaście kilometrów od Krakowa. Sąsiaduje z Ojcowskim Parkiem Narodowym.

Jej cechą charakterystyczną jest to, że posadzono ją bezpośrednio na skałach wapiennych. Z powodu położenia na dużej wysokości - 399 m n.p.m., udają się w niej odporne odmiany winorośli, z których powstaje wino czerwone. Zdobywa ono nagrody na międzynarodowych konkursach.

W tym roku planowana jest organizacja prezentacji w co najmniej 10 różnych winnicach na szlaku. 30 lipca turyści zawitają do trzech winnic na jurze krakowskiej w okolicach Ojcowa: Kresy, Amonit oraz Słońce i Wiatr.

13 sierpnia przeniosą się do Winnicy Wieliczka, a następnie odwiedzą Winnicę Dąbrówka (20 sierpnia), Winnicę Piwnice Antoniego (21 sierpnia), Winnicę Janowice (27 sierpnia) oraz Winnicę Gaj (28 sierpnia). Zakończenie sezonu enoturystycznego zaplanowano 3 września w Winnicy Rodziny Steców.

winnice, podkarpacie, ewa wawro, fundacja Galicja Vitis, enoturystyka

Podkarpackie winnice czekają na turystów

Blisko 60 procent z 150 podkarpackich winnic przyjmuje turystów. - Nasi winiarze proponują im m.in. zwiedzanie winnic, degustacje, kupno wina - powiedziała Ewa Wawro, prezes fundacji Galicja Vitis. - Od kilku lat enoturystów, czyli...
Wszystkie winnice znajdujące się Małopolskim Szlaku Winnym zostały opisane w "Przewodniku po małopolskich winnicach" wydanym przez Gorczańską Organizacją Turystyczną, która opracowała też specjalną mapkę. Teksty do katalogu napisał Wojciech Bosak.

Obecnie w całej Małopolsce jest ponad 100 winnic i wciąż przybywają nowe. Niektóre z nich prowadzą już komercyjną działalność i sprzedają swoje wina do sklepów, restauracji oraz bezpośrednio konsumentom, a kolejne przygotowują się, aby wkrótce taką sprzedaż rozpocząć.

W Małopolsce można już wyodrębnić obszary przodujące w tej dziedzinie rolnictwa. Jest to przede wszystkim Wyżyna Krakowsko-Częstochowska w okolicach Ojcowskiego Parku Narodowego oraz Pogórze Ciężkowickie-Rożnowskie na wschodzie regionu.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj