W lasach nie ma obowiązku noszenia maseczki

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Daria Porycka PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
20-04-2020,8:45 Aktualizacja: 20-04-2020,8:49
A A A

Od dziś można ponownie swobodnie wchodzić do lasów i parków narodowych w całej Polsce - nie ma tam obowiązku korzystania z maseczki - poinformowało Ministerstwo Środowiska.

Decyzje zostały podjęte po rekomendacji ministra Michała Wosia. Resort przekazał wytyczne dyrektorom parków narodowych, by także one były dostępne dla odwiedzających.

zakaz wstępu do lasów, koronawirus, prawo

Zakaz wstępu do lasów pomógł przyrodzie. "To jak cud natury"

Wystarczyły dwa tygodnie zakazu wstępu do lasu, a przyroda odżyła; zwierzęta wyszły z leśnych ostępów i z ciekawości zaczęły nawet zwiedzać ludzkie osiedla - informuje w niedzielnym komunikacie Ministerstwo Środowiska. Według resortu...

"Dyrektorzy mogą w ramach lokalnego rozpoznania zamknąć określony rejon lub szlak, jednak nie cały park. Pracownicy i straże parków będą informować odwiedzających o wszystkich wyłączeniach - czytamy w komunikacie.

- Pamiętajmy, że nadal obowiązuje zakaz grupowania się i trzeba zachowywać bezpieczny odstęp. Dla bezpieczeństwa w miejscach, gdzie może pojawiać się więcej osób, został zachowany obowiązek zasłaniania twarzy. Na parkingu nosimy więc maseczkę, ale w lesie już tego obowiązku nie ma - powiedział Woś.

Resort podkreśla jednocześnie, że decyzją Rady Ministrów niedostępna pozostaje mała infrastruktura leśna: urządzenia przeznaczone do zabawy dzieci, wiaty i miejsca biwakowania.

Ministerstwo środowiska zaapelowało także by względu na panującą suszę zachować szczególną ostrożność.

St. kpt. Krzysztof Batorski, rzecznik Komendanta Głównego PSP dodał, że w całej Polsce w lasach ściółka jest bardzo sucha. - Natomiast wilgotność spada, a to oznacza, że jest to bardzo łatwopalny materiał, dlatego uważajmy podczas spacerów - zaapelował.

Od początku tego roku wybuchło ponad 2100 pożarów lasów i 23 tysiące pożarów traw.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu