Utrudnienia na drodze do przejścia w Dorohusku w związku z protestem przewoźników. Wesprą ich rolnicy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Piotr Nowak PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
18-12-2023,16:30 Aktualizacja: 18-12-2023,16:32
A A A

Występują utrudnienia na drodze krajowej nr 12 przed przejściem granicznym z Ukrainą w Dorohusku (Lubelskie), gdzie w poniedziałek przewoźnicy wznowili protest – podała policja.

Kom. Ewa Czyż z KMP w Chełmie poinformowała PAP, że w poniedziałek o godz. 14 rozpoczął się kolejny protest na drodze krajowej nr 12 w miejscowości Okopy. W zgromadzeniu uczestniczy 25 osób.

Zaplanowane przepuszczanie ciężarówek

Jak dodała, kolejka samochodów ciężarowych do przejścia granicznego w Dorohusku ma 46 km, kończy się w miejscowości Chojno Nowe Pierwsze i stoi w niej ok. 1,8 tys. pojazdów.

kołodziejczak, krajewski, spotkanie, medyka, granica, protest, rolnicy, oszukana wieś

Kołodziejczak i Krajewski na spotkaniu z protestującymi rolnikami. Jakie padły deklaracje?

Z protestującymi rolnikami z organizacji „Oszukana wieś”, którzy blokują przejście graniczne w Medyce na Podkarpaciu spotkali się w piątek kandydaci na wiceministrów rolnictwa Michał Kołodziejczak i Stefan...

"Naszym zadaniem jest dbanie o bezpieczeństwo uczestników zgromadzenia, kierowców samochodów ciężarowych oczekujących w kolejce i każdej innej osoby, która się przez ten teren przemieszcza" – powiedziała policjantka.

Przewodnicząca protestu w Dorohusku Edyta Ozygała powiedziała, że przewoźnicy o pełnych godzinach będą przepuszczać trzy pojazdy: jeden transport komercyjny, jeden z łatwopsującą się żywnością, zwierzętami lub świeżymi kwiatami, oraz jedną cysternę lub transport z materiałami niebezpiecznymi.

Natomiast pomoc humanitarna także będzie przepuszczana raz na godzinę, ale w połówkowych godzinach. "Transporty humanitarne będą weryfikowane przez Służbę Celno-Skarbową, Straż Graniczną i policję. Po kontroli dokumentów przez te trzy podmioty dopiero będą przeprowadzane na tę połówkową godzinę" – wyjaśniła przewodnicząca.

Rolnicy wspomogą protest w Dorohusku

"Policja zabroniła nam wprowadzania samochodów ciężarowych na teren blokady, nad czym ubolewam" – powiedziała Ozygała. Protestujący planują ustawienie namiotu i kontenera, w którym będą mogli się ogrzać. Przewoźników w proteście - uzupełniła przewodnicząca - będą wspierać rolnicy.

Trwający od 6 listopada protest przewoźników przed przejściem w Dorohusku został rozwiązany w miniony poniedziałek przez wójta gminy Wojciecha Sawę. Jednocześnie przewoźnicy złożyli kolejny wniosek o nowe zgromadzenie od 18 grudnia do 8 marca, którego wójt również zakazał. Sąd Okręgowy w Lublinie uchylił tę decyzję wójta.

ciężarówki, tiry, ukraina, granica, przejście graniczne, blokada, przewoźnicy

Droga przed przejściem granicznym z Ukrainą w Dorohusku odblokowana. Przewoźnicy odwołali się do sądu od decyzji wójta

Odblokowana została droga krajowa nr 12 między Chełmem a przejściem granicznym z Ukrainą w Dorohusku (Lubelskie), gdzie od poniedziałkowego popołudnia przejazd blokowała zepsuta ciężarówka – podała we wtorek policja. Sierż. szt....

Przedsiębiorcy kontynuują trwającą od 6 listopada manifestację przed przejściami granicznymi w Hrebennem (woj. lubelskie) i Korczowej (Podkarpackie), gdzie przepuszczają kilka aut na godzinę.

W poniedziałek rano policja poinformowała, że kolejka do przejścia w Hrebennem ma 26 km, stoi w niej 500 ciężarówek, a czas oczekiwania na przekroczenie granicy to 125 godzin.

Przewoźnicy domagają się m.in. wprowadzenia zezwoleń komercyjnych dla firm ukraińskich na przewóz rzeczy, z wyłączeniem pomocy humanitarnej i zaopatrzenia dla wojska ukraińskiego, zawieszenia licencji dla firm, które powstały po wybuchu wojny na Ukrainie, i przeprowadzenia ich kontroli. Jest też postulat dotyczący likwidacji tzw. elektronicznej kolejki po stronie ukraińskiej.

Natomiast w Medyce od 23 listopada br. protestują rolnicy z organizacji "Oszukana wieś". Domagają się m.in. dopłat do kukurydzy. Zapowiadają, że będą protestować do skutku.

Poleć
Udostępnij