UOKiK wszczął postępowanie przeciwko Cefetra Polska

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Aneta Oksiuta PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
07-06-2021,9:55 Aktualizacja: 07-06-2021,14:06
A A A

Tomasz Chróstny, prezes UOKiK wszczął postępowanie przeciwko Cefetra Polska. Spółka może nieuczciwie wykorzystywać przewagę kontraktową - chodzi o umowy nakazujące rolnikom dostarczanie umówionej ilości zboża lub rzepaku.

Cefetra Polska należy do międzynarodowej grupy kapitałowej BayWa i jest jednym z krajowych liderów w handlu zbożem. Co roku sprzedaje ok. miliona ton produktów rolnych do zagranicznych odbiorców.

uokik, tomasz chróstny, wykorzystywanie przewagi kontraktowej, dostawy produktów rolnych

UOKiK: umowy na dostawy produktów rolnych muszą mieć określoną cenę

Umowa między rolnikiem a odbiorcą produktów rolnych musi zawierać cenę oraz zasadę jej obliczania, a podstawowy termin płatności nie powinien przekroczyć 30 dni - wyjaśnił Tomasz Chróstny, prezes UOKiK. "Dostawca i nabywca...

Zastrzeżenia prezesa UOKiK budzą umowy spółki z rolnikami dostarczającymi do niej zboża, rzepak oraz rośliny strączkowe.

"Przedsiębiorca zobowiązuje swoich kontrahentów do dostaw w umówionych ilościach także wówczas, gdy ze względu na skutki siły wyższej i z przyczyn niezależnych od rolników nie są oni w stanie zrealizować zobowiązań. Dlatego wszcząłem postępowanie dotyczące wykorzystywania przewagi kontraktowej przez Cefetra Polska. Wcześniej podobny zarzut postawiłem spółce Polish Agri" - powiedział, cytowany w komunikacie, prezes UOKiK.

Chróstny zaznaczył, że "duże podmioty muszą zgodnie z prawem w umowach kontraktacyjnych uwzględniać fakt, że działalność rolnicza jest szczególnie uzależniona od wpływu sił przyrody".

UOKiK podkreślił, że firmy kupujące produkty rolne bezpośrednio z gospodarstw powinny w umowach przewidywać zwolnienie z części lub całości dostaw w przypadku wystąpienia okoliczności, na które rolnik nie ma wpływu i nie może zapobiec ich skutkom.

uokik, tomasz chróstny, biedronka, Jeronimo Martins Polska, znakowanie warzyw i owoców

Biedronka wprowadzała klientów w błąd. UOKiK nałożył karę

Tomasz Chróstny, prezes UOKiK nałożył ponad 60 mln zł kary na właściciela sklepów Biedronka, Jeronimo Martins Polska. Firma wprowadzała konsumentów w błąd względem pochodzenia warzyw i owoców. Spółka już...

Jak dodano, takie zabezpieczenie dla producenta rolnego przewiduje umowa kontraktacji przewidziana w kodeksie cywilnym.

"Natomiast niektórzy pośrednicy celowo nadają tego typu kontraktom inne nazwy - np. umowa sprzedaży, dostawy lub współpracy, aby rolnik w każdych okolicznościach musiał dostarczyć umówioną ilość produktu. Wymuszanie na producencie rolnym pełnej realizacji zobowiązania niezależnie od okoliczności zewnętrznych nie jest zgodne z charakterem tego rodzaju umów, gdyż nie uwzględnia ryzyka wiążącego się z działalnością rolniczą" - przekazał UOKiK.

Urząd wskazał, że ważne jest, aby obie strony umowy postępowały wobec siebie uczciwie i odpowiedzialnie – skupujący, aby dawał możliwość zmniejszenia zakresu dostaw w przypadku zdarzeń o charakterze losowym, natomiast rolnik, aby korzystał z tego rodzaju uprawnień tylko wówczas, gdy wynikają one z okoliczności niezależnych od niego.

Za nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowej grozi kara do 3 proc. rocznego obrotu przedsiębiorcy.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj