Copy LinkXFacebookShare

Ule stanęły w centrum miasta. Eksperci są spokojni o jakość miodu

Miejska pasieka stanęła przy Muzeum Śląskim w Katowicach. Pszczoły mieszkać będą do końca lipca w czterech ulach zlokalizowanych w północnej części terenu muzeum. W tym czasie odbywać się będą również warsztaty pszczelarskie.

– Będziemy zaglądać do ula, opowiadać o procesie powstawania miodu, składzie i biologii rodziny pszczelej, która jest fascynującą, demokratyczną strukturą, wciąż nie do końca przez człowieka poznaną” – powiedział Łukasz Przybył z Pszczelarium Katowice, który poprowadzi warsztaty.

W każdym ulu jest ok. 50 tys. pszczół, z czego tylko jedna trzecia to pszczoły lotne – reszta pozostaje wewnątrz ula. Pracują w promieniu do dwóch kilometrów od ula, znacznie wpływając na wzrost zapylenia roślin.

Obecna siedziba Muzeum Śląskiego powstała przed kilkoma laty na terenie zajmowanym kiedyś przez kopalnię "Katowice", w ścisłym centrum miasta, w pobliżu hali Spodka i przelotowych tras.

Przybył jest jednak spokojny o jakość miodu. – Było wiele badań na ten temat, ich wyniki są uspokajające. Miód produkowany w centrach miast jest czysty, pszczoły dbają o to, bo to zapas jedzenia dla całej rodziny – wyjaśnił.

Nie ma też obaw o pożywienie dla pszczół bowiem teren wokół Muzeum Śląskiego został zaprojektowany pod potrzeby owadów zapylających, rosną tam miododajne rośliny, dobrane też pod względem terminów kwitnienia tak, by pszczoły mogły kolejno z nich korzystać.

Przez cały lipiec przy Muzeum Śląskim będą się odbywać warsztaty pszczelarskie "Tajemnice pszczelego ula". Przeznaczone dla dzieci zajęcia odbywać się będą przy otwartych ulach, a uczestnicy będą brać udział w typowych pracach pszczelarskich z udziałem żywych owadów.

Rodziny z dziećmi będą mogły wziąć w nich udział w niedziele, 8 i 22 lipca. Zajęcia dla grup zorganizowanych zaplanowano na lipcowe środy – 4, 11 i 18 lipca.
 

Zobacz nas w Google News

Aktualności

Policjanci odzyskali skradziony ciągnik. Dwie osoby staną przed sądem

Hodowla

Choroba niebieskiego języka. Aż 28 nowych ognisk!