Ukraińcy jako pomocnicy rolników. Takie są zasady

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
18-03-2022,18:30 Aktualizacja: 18-03-2022,18:48
A A A

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego wskazuje na ważne zmiany dotyczące umów o pomocy przy zbiorach zawieranych z obywatelami Ukrainy.

KRUS zwraca uwagę, że od 24 lutego obowiązują przepisy ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.  

wojna w Ukrainie, Vladyslava Magaletska, KRIR, Wiktor Szmulewicz

Ukraińskie pola pod ostrzałem, magazyny pestycydów zaminowane

O tym, jak trudna jest sytuacja ukraińskich rolników po rosyjskiej napaści, opowiadała Vladyslava Magaletska, była wiceminister rolnictwa Ukrainy, podczas spotkania z Wiktorem Szmulewiczem, prezesem Krajowej Rady Izb Rolniczych. Gospodarze...

Umożliwiają zawieranie umowy o pomocy przy zbiorach z pomocnikami rolnika będącymi obywatelami Ukrainy na dłuższy niż dotychczas okres, a mianowicie na czas ich legalnego pobytu na terytorium Polski.

Dotyczy to jednak Ukraińców którzy wjechali legalnie do Polski bezpośrednio ze swojego kraju od 24 lutego (do dnia określonego w rozporządzeniu, które zostanie wydane w przyszłości) w związku z działaniami wojennymi, a jednocześnie deklarują chęć pozostania na terytorium naszego państwa. Pobyt tych osób w Polsce uznaje się za legalny w okresie 18 miesięcy, licząc od 24 lutego.

"Należy pamiętać, że wyjazd obywatela Ukrainy z terytorium Polski na okres powyżej 1 miesiąca pozbawia go uprawnienia do skorzystania z wydłużonego czasu wykonywania umowy o pomocy przy zbiorach" - wskazuje Kasa.

Jak dodaje, w stosunku do umów o pomocy przy zbiorach zawieranych z obywatelami Ukrainy, którzy nie spełniają powyższych warunków, a także z obywatelami innych państw, nadal obowiązuje limit czasu trwania tych umów, tj. 180 dni w danym roku kalendarzowym.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu