Tysiące hektarów do scalenia. Pójdą na to miliony

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
13-07-2022,10:00 Aktualizacja: 13-07-2022,10:05
A A A

Pięć umów o dofinansowanie projektów scaleniowych realizowanych przez starostów powiatów: przeworskiego, łańcuckiego, mieleckiego oraz brzozowskiego zostało podpisanych w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie.

Z lokalnymi samorządowcami w imieniu Zarządu Województwa Podkarpackiego umowy sygnował wicemarszałek Piotr Pilch.

scalanie gruntów rolnych, Śląsk, powiat częstochowski, powiat raciborski

Scalanie gruntów poprawi opłacalność produkcji

Umowy o przyznanie pomocy na scalanie gruntów o łącznej wartości ponad 56,6 mln zł podpisali przedstawiciele zarządu woj. śląskiego oraz powiatów częstochowskiego i raciborskiego Jak wynika z informacji Urzędu Marszałkowskiego...

- Cieszy nas możliwość kontraktowania kolejnych środków przeznaczonych na realizację operacji typu "Scalanie gruntów" w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Podpisane umowy to wynik szóstego już naboru wniosków, przeprowadzonego przez samorząd województwa podkarpackiego. Tym razem pomoc z budżetu Unii Europejskiej wynosi ponad 56 mln zł, a 32 mln pochodzą z budżetu państwa. Pozwoli to na przeprowadzenie prac na sześciu obiektach o łącznej powierzchni prawie 7 tys. ha - wyjaśniał samorządowiec.

Woj. podkarpackie dysponuje w obecnej perspektywie finansowej najwyższą alokacją w Polsce na wsparcie procesów scaleniowych - ponad 530 mln zł. Do tej pory udało się dofinansować scalenia sumą prawie 340 mln zł.

- Środki przyznane na podkarpackie scalenia to aż 27 proc. puli krajowej, ta wielkość pozwala o nas mówić jako liderze ważnego dla obszarów wiejskich procesu – podsumował Piotr Pilch.

Na Podkarpaciu scalanie gruntów to bardzo potrzebna inicjatywa z uwagi na duże, historyczne rozdrobnienie gospodarstw rolnych. Takie przedsięwzięcia poprawiają warunki gospodarowania i sprzyjają obniżeniu kosztów produkcji rolnej.

Ogółem środki przeznaczone do dyspozycji województwa podkarpackiego na ten cel w ramach PROW 2014-2020 pozwolą na scalenie ponad 40 tys. ha. Weźmie udział ponad 10 tys. gospodarstw, a w ramach zagospodarowania poscaleniowego wybudowanych i przebudowanych zostanie ponad 1600 km dróg.

Aktualnie do dyspozycji regionu pozostaje jeszcze ok. 140 mln zł. Kwota ma zostać skonsumowana w ramach siódmego naboru wniosków o pomoc na scalanie gruntów, który trwa do 25 lipca.
 

Poleć
Udostępnij