Trzy konkursy dla obszarów wiejskich regionu opolskiego

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Marek Szczepanik PAP, (zl) | redakcja@agropolska.pl
05-07-2022,13:35 Aktualizacja: 05-07-2022,13:38
A A A

Urząd marszałkowski województwa opolskiego ogłosił w poniedziałek trzy konkursy dla mieszkańców obszarów wiejskich. Dla uczestników przygotowano nagrody o łącznej wartości 155 tys. złotych.

Jak przypomniał podczas poniedziałkowej konferencji prasowej Antoni Konopka, wicemarszałek województwa opolskiego, obszary wiejskie zajmują 95 procent całego województwa opolskiego i są zamieszkałe przez około 500 tysięcy osób, czyli nieco ponad połowę całej populacji regionu.

W poniedziałek ogłoszono trzy konkursy dla mieszkańców obszarów wiejskich województwa: Fundusz Sołecki Najlepsza Inicjatywa, Piękna Wieś Opolska 2022 i Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów. Organizatorzy podkreślają, że udział w konkursie to nie tylko nagrody rzeczowe, ale przede wszystkim możliwość zaprezentowania swoich miejscowości i ich unikalnych walorów.

PiS, Jarosław Kaczyński, Bielsk Podlaski

Kaczyński: polska wieś otrzymała ponad 100 mld zł

W ciągu siedmiu lat w dopłatach i programach rządowych polska wieś otrzymała ponad 100 mld zł - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński. Dochód rozporządzalny na mieszkańca w przeciętnym gospodarstwie wiejskim bardzo się zbliżył do...
W konkursie Piękna Wieś Opolska zgłoszenia do 12 sierpnia przyjmowane są w trzech kategoriach: Najpiękniejsza Wieś, Najlepszy projekt odnowy wsi i Najpiękniejsza Wieś 25-lecia Odnowy Wsi Opolskiej.

Konkurs Fundusz Sołecki Najlepsza Inicjatywa dotyczy najciekawszych projektów sfinansowanych ze środku funduszu działającego od 2009 roku. Dyrektor departamentu rolnictwa urzędu marszałkowskiego Marcin Oszańca podkreślił, że fundusz jest obecnie podstawowym instrumentem finansowania sołectw.

"To mieszkańcy sołectw decydują, na co pieniądze wydzielone ze środków gminy zostaną przeznaczone. Funkcjonuje od 2009 roku. Samorząd województwa postanowił po raz kolejny docenić inicjatywy mieszkańców. Nasze rady sołeckie słyną ze wspaniałych pomysłów, które zdobywają uznanie na etapie krajowym. Ogłosiliśmy ten konkurs wspólnie z Krajowym Stowarzyszeniem Sołtysów w Koninie. Zadanie, które zostanie zgłoszone do konkursu, powinno być w minimum w 40 procentach sfinansowane z funduszu sołeckiego oraz wkładu sołectwa” – wyjaśniał Oszańca.

Do piątego sierpnia można zgłaszać propozycje w ramach konkursu Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów, dzięki którym możliwe jest wypromowanie różnego rodzaju potraw, deserów i przetworów. Ogłoszenie zwycięzców konkursu odbędzie się podczas dożynek wojewódzkich.

 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj