Trwają prace nad zmianą systemu ubezpieczenia upraw i zwierząt

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Radosław Jankiewicz PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
11-12-2019,11:20 Aktualizacja: 11-12-2019,11:25
A A A

- Pracujemy nad zmianą systemu ubezpieczenia majątkowego upraw i zwierząt - zapewnia Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa.

- W tej chwili pracujemy nad zmianą systemu w kierunku postulowanym przez kolejne organizacje rolnicze, czyli ubezpieczeń obowiązkowych, tak jak to ma miejsce w komunikacji - powiedział szef resortu podczas posiedzenia senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

ubezpieczenie upraw rolnych, ubezpieczenie zwierząt gospodarskich, krir, zboża, bydło, trzoda chlewna

Sumy ubezpieczeń upraw w górę. Skuteczna interwencja

Ministerstwo rolnictwa ugięło się podczas konsultacji społecznych projektu rozporządzenia w sprawie maksymalnych sum ubezpieczenia dla poszczególnych upraw rolnych i zwierząt gospodarskich na 2020 r. W pierwszej wersji projektu generalnie...

Polityk mówił, że organizacje rolnicze zaczynają się coraz bardziej domagać wprowadzenia nowych zasad ubezpieczeń majątkowych w rolnictwie. Poinformował, że resort pracuje nad systemem, który sprawiłby, że firmy ubezpieczeniowe chciałyby działać w zakresie ubezpieczeń rolnych.

- W tej chwili żadna nie chce - pięć zmuszonych do tego towarzystw ubezpieczeniowych robi tylko minimum, żeby się (...) nikt nie czepiał. Nie chce niczego ubezpieczać, bo boi się ryzyka - upadku firmy i strat, które przekroczą wpływy ze składek. Jeżeli będzie ubezpieczenie obowiązkowe wszystkich 15 mln hektarów w Polsce, to wtedy nie ma obawy, że ryzyko jest wielkie, bo zjawisko nigdy nie wystąpi w całym kraju, składki mogą być bardzo niskie - tłumaczy Ardanowski.

Przypomniał że na początku lat 90. na wniosek organizacji rolniczych został zniesiony obowiązek ubezpieczenia upraw. - Teraz organizacje rolnicze domagają się przywrócenia obowiązkowych ubezpieczeń - zaznaczył.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj