Trwa nagonka na polską żywność. Ekspert nie ma wątpliwości

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
15-03-2019,10:50 Aktualizacja: 18-03-2019,22:43
A A A

- W każdym kraju zdarzają się incydenty żywnościowe. Problem polega na tym, że Czesi stosują zupełnie nieadekwatne do skali zagrożenia, środki w stosunku do polskiej żywności - uważa Andrzej Gantner, dyrektor generalny PFPŻ.

Szef Polskiej Federacji Producentów Żywności skomentował ujawniony na początku lutego incydent nielegalnego uboju bydła. Służby weterynaryjne i sanitarne stwierdziły, że mięso z tego uboju nie stwarzało zagrożenia dla zdrowia. Wołowina z ubojni trafiła do kilku krajów, w tym do Czech.

wołowina, kontrola ubojni, bezpieczeństwo żywności, produkcja wołowiny

Wołowinę można śmiało jeść. Kontrole ubojni nie wykazały zagrożenia

- Kontrole ubojni nie wskazują, by mięso wołowe stanowiło zagrożenie dla zdrowia konsumentów - oświadczył Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. Znaleziono uchybienia, ale w dokumentacji - dodał. Szef resortu przypomniał podczas...

Kilka dni później czeskie służby weterynaryjne wykryły salmonellę w wołowinie. W związku z tym minister rolnictwa tego kraju nakazał zastosowanie nadzwyczajnych środków w formie kontrolowania wszystkich przesyłek mięsa z Polski, co jest niezgodne z unijnym prawem.

- Polska żywność absolutnie nie jest złej jakości. Oczywiście w każdym kraju zdarzają się incydenty. Zresztą sami Czesi też ostatnio mieli bardzo poważny incydent z nielegalną rzeźnią w środku swojej stolicy - ocenia Gantner.

- Chyba nikt już w tej chwili nie ma żadnej wątpliwości włącznie z Komisją Europejską i z komisarzem do spraw zdrowia i bezpieczeństwa żywności, że to co robią Czesi, nie ma nic wspólnego z ochroną konsumentów, natomiast ma bardzo wiele wspólnego z niedozwolonymi praktykami protekcjonistycznymi na rynku i z próbą po prostu rugowania polskiej żywności z czeskiego rynku - dodał ekspert.

Jak mówił, "co więcej, ma to trochę nawet większy zasięg, bo Czesi postulowali, żeby wszystkie kraje poddały polską żywność, szczególnie wołowinę, jakimś szczególnym obostrzeniom, kontrolom".

[WIDEO] Konferencja prasowa poświęcona wnioskom i działaniom po audycie KEjan krzysztof ardanowski, produkcja żywności, kontrola żywności, inspekcja weterynaryjna, kontrola ubojni

Ardanowski: żywność jest wysokiej jakości, ale wpadki mogą się zdarzyć

- Polska żywność jest wysokiej jakości i nadzór weterynaryjny gwarantuje, że jest bezpieczna, ale przy eksporcie dużej ilości produktów zawsze może wydarzyć się nieprawidłowość - mówi Jan Krzysztof Ardanowski, minister...

- Moim zdaniem taka retoryka jest absolutnie niedopuszczalna i mam nadzieję, że Komisja Europejska wreszcie porządnie przyjrzy się temu, co robią Czesi, jak rozmontowują wspólny rynek, jak podważają wiarygodność bezpieczeństwa żywności - całej europejskiej żywności i mam nadzieję, że spotka się to z jakimś zdecydowanym wreszcie odzewem - zaznaczył dyrektor PFPŻ.

Gantner zwrócił uwagę, że Czesi głównie kupują polską i niemiecką żywność. - To są dwa główne kierunki zaopatrzenia Czechów w żywność, więc naprawdę rodzi się pytanie, cóż takiego żeśmy uczynili Czechom, że tak bardzo nas nie lubią - zastanawiał się.

Dodał, że bardzo przykre jest to, że obrali na cel polską żywność, bez której tak naprawdę właśnie nie mogą się obejść, bo jednak stanowimy bardzo duży procent w eksporcie do Czech.

Jak mówił, z drugiej strony można zrozumieć zmartwienie danego kraju o poziom bezpieczeństwa żywności. Jeżeli Czesi mówili by ogólnie, że w UE należy jakby uszczelnić system, że trzeba walczyć z przestępczością, której ofiarami sami padają - to oczywiście trzeba by się z tym zgodzić.

- W tej chwili jest to prostu zwykła normalna nagonka na polską żywność, niczym nieusprawiedliwiona - powiedział Gantner.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement