Trawy płoną na potęgę. Apele nie przynoszą efektów

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Wiktor Dziarmaga PAP, (dk) | redakcja@agropolska.pl
14-03-2022,14:15 Aktualizacja: 14-03-2022,14:18
A A A

Państwowa Straż Pożarna apeluje o niewypalanie traw. Tylko w miniony weekend świętokrzyscy ratownicy interweniowali przy 245 pożarach - 2 osoby zostały przyłapane na gorącym uczynku - poinformował st. kpt. Marcin Bajur, rzecznik świętokrzyskiej straży pożarnej.

Strażacy zwracają uwagę, że wypalanie traw od dłuższego czasu jest plagą. Wystarczy kilka cieplejszych suchych dni i wyraźnie wzrasta liczba pożarów na łąkach i nieużytkach rolnych. - Od początku roku strażacy wyjeżdżali już do 612 pożarów traw. Natomiast tylko w miniony weekend otrzymaliśmy 245 zgłoszeń - powiedział Bajur.

wypalanie traw i nieużytków, kary dla rolników, ARiMR

Wypalanie traw jest karalne. ARiMR ostrzega rolników

Każdego roku na przełomie zimy i wiosny dochodzi do pożarów spowodowanych wypalaniem traw i nieużytków rolnych. Szkodzi to bardzo środowisku i stanowi zagrożenie dla ludzi i zwierząt. Jedną z instytucji, która od wielu lat...

Zwrócił uwagę, że wciąż pokutuje przekonanie, że wypalanie traw powoduje szybszy wzrost roślinności i pomaga użyźnić glebę. - To nie jest prawda. Pożary traw sieją spustoszenie w środowisku naturalnym, często przenoszą się również na lasy czy zabudowania i zagrażają ludziom. W sobotę jeden z mężczyzn próbujący ugasić pożar w powiecie skarżyskim podtruł się dymem. Oprócz straży na miejsce musiał przybyć zespół ratownictwa medycznego, który udzielił mu pomocy - podkreślił strażak.

Osoby, które wypalają trawy, muszą liczyć się też z prawnymi konsekwencjami. W niedzielę świętokrzyscy policjanci przyłapali na gorącym uczynku 2 osoby wypalające trawy. Jak poinformował st. asp. Tomasz Piwowarski, oficer prasowy buskiej policji, kilkuset złotowymi mandatami zostali ukarani mieszkańcy gmin Stopnica i miejscowości Mikułowice (pow. buski).

Zakaz wypalania traw określony został w Ustawie o ochronie przyrody oraz w Ustawie o lasach, a Kodeks wykroczeń przewiduje za to karę nagany, aresztu lub grzywny, której wysokość może wynieść od 5 tys. do 20 tys. zł. Co więcej, jeśli w wyniku podpalenia trawy dojdzie do pożaru, który sprowadzi zagrożenie utraty zdrowia lub życia wielu osób albo zniszczenia mienia wielkich rozmiarów, wtedy sprawca - zgodnie z zapisami Kodeksu karnego - podlega karze pozbawienia wolności nawet do 10 lat.

Z kolei Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa może ukarać rolnika wypalającego trawy, zmniejszając wszystkie otrzymywane przez niego dotacje lub pozbawić go całej kwoty płatności bezpośrednich.

Policjanci zwracają uwagę, że za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa można zgłosić miejsce, gdzie często dochodzi do wypalania traw.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj