Telus: inspekcje i agencje rolne będą służyły rolnikom

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
17-12-2015,8:05 Aktualizacja: 17-12-2015,9:00
A A A

- Chcemy dokonać dobrej zmiany, abyśmy mieli sprawne inspekcje i agencje rolne, które będą służyły Polsce - mówił Robert Telus (PiS) podczas pierwszego czytania projektu noweli ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników.

Zgodnie z poselskim projektem nowelizacji szefowie agencji rolnych, inspekcji i KRUS będą powoływani przez premiera na wniosek ministra rolnictwa, a nie jak dotychczas w drodze konkursu.

- Ten projekt ustawy jest nam bardzo potrzebny, dlatego, że chcemy dokonać dobrej zmiany, która będzie służyła rolnikom, nam - Polakom, abyśmy mieli sprawne inspekcje, sprawne agencje, które będą dobrze służyły Polsce. Żeby tego dokonać, potrzebujemy zmian kadrowych na ludzi, którzy przygotują nam odpowiednie audyty w agencjach - podkreślił poseł wnioskodawca, podczas posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa i rozwoju wsi.

MRiRW,resort rolnictwa,ministerstwo rolnictwa,Krzysztof Jurgiel,PiS

Resort rolnictwa czeka rewolucja. PiS chce zmiany kursu

Komitet Polityczny Prawa i Sprawiedliwości wskazał kandydata na szefa resortu rolnictwa. Będzie nim białostocki poseł PiS Krzysztof Jurgiel, który w przeszłości piastował już funkcję ministra rolnictwa w gabinecie Kazimierza Marcinkiewicza....

- W naszych planach jest łączenie inspekcji, agencji. Ale żeby dokonać tak drastycznych zmian są nam potrzebne dobre audyty i osoby, które będą chciały razem z ministerstwem rolnictwa, razem z panią premier wprowadzać te dobre zmiany - dodał Telus.

Posłowie opozycji wskazywali, że projekt powinien być rządowy, a nie poselski. Jak jednak powiedział PAP Telus, chodziło o przyspieszenie ścieżki legislacyjnej.

Poselski projekt nowelizacji wpłynął do laski marszałkowskiej we wtorek. Jak napisano w uzasadnieniu, "projektowane zmiany mają na celu uelastycznienie powoływania i odwoływania" szefów kilku urzędów administracji centralnej.

Chodzi o: prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i jego zastępcy; prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych, jej wiceprezesa i dyrektorów oddziałów; Głównego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych i jego zastępców; Głównego Inspektora Ochrony Roślin i jego zastępców; Głównego Lekarza Weterynarii i jego zastępców; prezesa Agencji Rynku Rolnego, jego zastępcy, dyrektorów oddziałów terenowych Agencji i ich zastępców; dyrektora Centrum Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Brwinowie; prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, jego zastępcy, dyrektorów oddziałów regionalnych i ich zastępców.

Przewiduje się także wzmocnienie nadzoru nad jednostkami podległymi ministrowi rolnictwa. "W wyniku przyjęcia projektowanych zmian obsadzanie wyżej wymienionych stanowisk będzie się odbywało bez przeprowadzania otwartego i konkurencyjnego naboru" - czytamy w uzasadnieniu.  Projekt noweli trafił do drugiego czytania.

W pierwszych dniach rządów PiS zostali zdymisjonowali: prezes ARR, ARiMR, KRUS oraz ANR. Nowi szefowie tych instytucji mają pełnić obowiązki do czasu powołania prezesów.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu