Sztuczna inteligencja przyspieszy rozwój rolnictwa

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
28-04-2022,15:00 Aktualizacja: 28-04-2022,15:11
A A A

Firma Intel zorganizuje w szkołach podległych resortowi rolnictwa programy szkoleniowe poświęcone zastosowaniu sztucznej inteligencji w rolnictwie.

Porozumienie o współpracy podpisali Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa i Bartosz Ciepluch, wiceprezes Data Center & AI Group w Intelu. Jego celem jest propagowanie edukacji w obszarze sztucznej inteligencji w sektorze rolniczym.


Politechnika Białostocka, Samasz, inteligentne maszyny rolnicze

Politechnika pomoże stworzyć inteligentne rolnicze maszyny

Inteligentne rolnicze maszyny, które będą pomagać rolnikowi w efektywniejszej pracy i zbiorach - powstaną w ramach projektu konsorcjum firmy SaMasz, Klastra Obróbki Metali oraz Politechniki Białostockiej. Projekt badawczo-rozwojowego...

Firma Intel (z branży IT) będzie organizować programy szkoleniowe w tym zakresie. Są one kontynuacją programu szkoleniowego z 2021 r. skierowanego do szkół rolniczych, prowadzonych przez ministra rolnictwa, opartego na programie AI for Future Workforce.

"Polska jest pionierem sektorowego podejścia do edukacji i szkoleń prowadzonych w oparciu o program AI for Future Workforce. Szkolenia przeprowadzone w Polsce, po dostosowaniu do specyfiki zagadnień rolniczych, staną się podstawą dla podobnych programów wdrażanych na całym świecie" - napisano w komunikacie MRiRW.

- Sztuczna inteligencja w rolnictwie pomoże wydajniej uprawiać ziemię, zoptymalizować wykorzystanie zasobów i podnieść jakość spożywanych produktów rolnych. Jeśli odpowiednio zastosujemy sztuczną inteligencję, mamy szansę wzmocnić pozycję naszego kraju na arenie międzynarodowej, a także rozwinąć gospodarkę i rynek pracy, przynosząc tym samym korzyści dla społeczeństwa - podkreślił minister Kowalczyk.

Zaznaczył, że cieszy go, że program AI for Future Workforce będzie realizowany w resortowych szkołach rolniczych, "gdzie znajdą się uczniowie myślący nieszablonowo i awangardowo", którzy widzą potrzeby zmian i szukają sposobów ich wprowadzanie. rolnictwa.

Firma Intel utworzy modelowe rozwiązanie szkolnej pracowni przeznaczone do wdrażania sztucznej inteligencji w zastosowaniach rolniczych w szkołach. Pracownie umożliwią w tym roku przeszkolenie ponad 200 nauczycieli i 3000 uczniów.
 

Poleć
Udostępnij
WAŻNE WYDARZENIE