Copy LinkXFacebookShare

Szczepienie lisów przeciwko wściekliźnie na Mazowszu

Od wczoraj w lasach na terenie całego województwa mazowieckiego trwa zakrojona na szeroką skalę akcja szczepienia przeciwko wściekliźnie wolno żyjących lisów.

Do 25 września szczepionka zrzucana będzie z samolotów na lasy, pola i łąki.

Biuro prasowe wojewody mazowieckiego ostrzega, aby nie dotykać preparatu, ponieważ z zapachem człowieka nie zostanie podjęty przez zwierzęta. Przez dwa tygodnie po wyłożeniu szczepionki zwierzęta domowe należy wyprowadzać na smyczy lub trzymać w zamkniętych pomieszczeniach.

Szczepienie wykonuje się preparatem umieszczonym we wnętrzu przynęty, której kształt to brunatno-zielony krążek o zapachu rybnym. W województwie mazowieckim szczepionka będzie zrzucana w ilości 20 dawek na 1 km2, z wyjątkiem wschodniej części powiatu łosickiego gdzie zrzuconych będzie 25 dawek na 1 km2 ze względu na znajdującą się tam strefę buforową (brak szczepień przeciwko wściekliźnie za wschodnią granicą Polski).

Zrzuty nie obejmują zbiorników wodnych, dróg i terenów zabudowanych. Szczepionka uodparnia wyłącznie lisy.

– Każdy, kto przypadkiem będzie miał styczność ze szczepionką powinien niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Należy także zwrócić uwagę na domowe czworonogi, których ewentualny kontakt z preparatem należy zgłosić do weterynarza – informuje wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski.

Lis jest zwierzęciem wolno żyjącym, najbardziej podatnym na zakażenie wirusem wścieklizny. Regularne szczepienia zmniejszają ryzyko zachorowań. Dzięki nim w województwie mazowieckim nie odnotowano w ostatnich latach żadnego przypadku zarażenia lisa wścieklizną.

Zobacz nas w Google News

owiur, eliminacje, olimpiada
Olimpiada

Szczegóły eliminacji okręgowych XLIX edycji OWiUR

PFHBiPM podała wyniki, krowy mleczne, produkcja mleka, PFHBiPM, wydajność krów, ocena użytkowości, hodowla bydła,
Hodowla

PFHBiPM podała wyniki oceny za 2025 rok. Co ze strukturą stad?