Szantażyści zatrzymani. Chcieli wyłudzić miliony ze spółdzielni mleczarskiej

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Szymon Kiepel PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
29-09-2020,12:55 Aktualizacja: 29-09-2020,12:55
A A A

Do 15 lat więzienia grozi trojgu podejrzanym o próbę wyłudzenia od spółdzielni mleczarskiej 4 mln zł. Szantażyści mieli grozić firmie opublikowaniem materiału prasowego na temat rzekomych nieprawidłowości w firmie.

Prokurator Łukasz Stanke z Prokuratury Okręgowej w Poznaniu przekazał, że w związku z próbą szantażu firmy mleczarskiej zatrzymano trzy osoby.

wyłudzenie dotacji z arimr, cba, Beskidzkia Grupa Producentów Owoców i Warzyw

Milion wyłudzony z agencji. Są koleni zatrzymani

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało dwie osoby, które miały uczestniczyć w wyłudzeniu ponad miliona złotych unijnego dofinansowania z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Funkcjonariusze krakowskiej delegatury CBA...

Przedstawiono im zarzuty dotyczące próby szantażu i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, która miała na celu doprowadzenie spółdzielni mleczarskiej do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie 4 mln zł.

- Podejrzanym grozi do 15 lat więzienia, bo sprawa dotyczy mienia znacznej wartości - dodał prokurator.

Wśród podejrzanych jest dziennikarz Paweł M. - związany do grudnia 2019 r. był z "Gazetą Warszawską".

O zatrzymaniu dziennikarza pierwszy napisał Cezary Gmyz, dziennikarz TVP. TVP Info podało, że oprócz Pawła M. mieli zostać zatrzymani też prawnik Marcin O. i Zuzanna C.-J.

We wrześniu ub. roku, po opublikowaniu w internecie filmu przedstawiającego rzekome przerabianie dat ważności w hurtowni mleczarskiej, właściciel firmy powiadomił prokuraturę o próbie szantażu.

- Zawiadomił, że od lipca ub. roku były wywierane na niego naciski, żeby zapłacił za niepublikowanie artykułu prasowego nt. rzekomych nieprawidłowości w spółdzielni mleczarskiej - wyjaśnił Stanke.

Prokuratura Okręgowa w Poznaniu wszczęła śledztwo w dwóch wątkach: próby szantażu i rzekomego przerabiania dat ważności. Pod koniec kwietnia umorzono postępowanie w części dotyczącej antydatowania produktów mleczarskich "wobec stwierdzenia braku znamion czynu zabronionego".

Stanke nie poinformował, czy i jakie środki zapobiegawcze wobec podejrzanych zamierzają zastosować śledczy.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj