System ubezpieczenia rolników ma sprawniej działać

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
01-09-2021,9:55 Aktualizacja: 01-09-2021,9:56
A A A

Projekt ustawy, który ma uregulować kwestie związane ze zbiegiem tytułów ubezpieczenia z ZUS i KRUS, został wpisany do wykazu prac legislacyjnych i programowych rządu. Ma też stworzyć stały mechanizm chroniący dzieci świadczące pomoc w gospodarstwie rolnym w sytuacji wypadku przy pracy.

Chodzi o projekt ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 przygotowany przez resort rolnictwa.

mateusz morawiecki, grzegorz puda, premier, minister

Morawiecki: tworzymy przełomowy program ubezpieczeniowy dla rolników

Tworzymy przełomowy program ubezpieczeniowy dla rolników; możemy obiecać, że ten system zbudujemy w najbliższych miesiącach, aby był gotowy na następny sezon - powiedział w Miłoszewie (Pomorskie) premier Mateusz Morawiecki. Premier...

Jak wskazano, na podstawie doświadczeń ministerstwa i Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przygotowane zostały propozycje zmian, których głównym zadaniem jest usunięcie mankamentów w funkcjonowaniu rozwiązań w zakresie ubezpieczenia społecznego rolników.

Projekt ma przede wszystkim uregulować kwestie związane ze zbiegiem tytułów ubezpieczenia z rolniczego i powszechnego systemu ubezpieczeń społecznych. Ma też stworzyć stały mechanizm chroniący dzieci świadczące pomoc w gospodarstwie rolnym ze względu na możliwy wypadek przy pracy rolniczej.

Zaproponowano też rozwiązanie, dzięki któremu osoby o długim stażu ubezpieczeniowym będą mogły łatwiej uzyskać świadczenie związane z niepełnosprawnością.

"Dzięki tym zmianom wyeliminowane zostaną mankamenty przy ustalaniu wysokości świadczeń emerytalnych dla osób urodzonych po dniu 31 grudnia 1948 r. w przypadku zbiegu prawa do świadczeń emerytalnych z ZUS i KRUS" - podano. Zmiany mają też dostosować przepisy o ubezpieczeniu społecznym rolników do praktyki w ich stosowaniu wynikającej z orzecznictwa sądowego.

Planowany termin przyjęcia projektu przez rząd to IV kwartał br.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement