System ubezpieczeń rolnych wymaga szybkiej zmiany

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Łukasz Pawłowski PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
22-06-2021,14:55 Aktualizacja: 22-06-2021,15:02
A A A

Dokładanie bez końca pieniędzy do nie do końca wydolnego systemu ubezpieczeń rolnych nie jest dobrą drogą - ocenił Ryszard Bartosik, wiceminister rolnictwa Ryszard Bartosik podczas posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa.

Polityk odniósł się w ten sposób do sugestii posłów, że należy zwiększyć pulę środków przeznaczoną na dopłaty do ubezpieczeń rolnych upraw i zwierząt.

ubezpieczenie upraw rolnych, ubezpieczenie zwierząt gospodarskich, Lewica, krir, Rada Ministrów

Rząd nie dołoży pieniędzy do ubezpieczenia upraw i zwierząt

Rząd negatywnie opiniuje poselski projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich - czytamy na stronach resortu rolnictwa. O braku środków na dopłaty do składek ubezpieczeń rolnych alarmowała m.in. Krajowa...

Bartosik wskazał też, że z roku na rok rośnie ryzyko towarzystw ubezpieczeniowych, które oferują ubezpieczenia rolne, dlatego należy zastanowić się nad zmianą systemu.

- To ryzyko z roku na rok rośnie i trzeba zastanowić się nad zmianą całego systemu, bo dokładanie pieniędzy do obecnego systemu nie rozwiąże problemu. Przed nami jest praca, aby zastanowić się, jak system ubezpieczenia rolników i ich upraw miałby wyglądać - stwierdził Bartosik.

Poinformował, że w ubiegłym roku firmy ubezpieczeniowe na wypłaty odszkodowań dla rolników przeznaczyły około 600 mln zł.

W ustawie budżetowej na 2021 r. na dopłaty do ubezpieczeń rolnych zaplanowano 400 mln zł, co jak tłumaczył wiceminister, wynika z możliwości budżetu państwa. Dodał, że kwota została już w pełni rozdysponowana.

Ubezpieczenia rolne oferuje obecnie w Polsce 7 towarzystw.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu