Susza rolnicza niemal w całym kraju. Poważne straty w uprawach

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
23-07-2015,14:20 Aktualizacja: 23-07-2015,14:42
A A A

Suszę rolniczą stwierdzono w 13 województwach; w 12 z nich powołano w sumie 386 komisji szacujących straty, które spowodowała - poinformował w czwartek w Sejmie wiceminister rolnictwa Tadeusz Nalewajk. Wycena strat jest podstawą udzielenia pomocy przez państwo.

W województwie kujawsko-pomorskim działa 116 komisji, wielkopolskim - 79, w warmińsko-mazurskim - 56, mazowieckim - 42, łódzkim - 23, lubuskim - 21, podlaskim - 14, lubelskim - 14, dolnośląskim - 8, opolskim - 9, pomorskim - 2, podkarpackim - 2 - wyliczał wiceszef MRiRW, który powoływał się na dane z regionów i Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

susza_mazowsze_

Susza zagraża ponad połowie gmin na Mazowszu

Na Mazowszu ok. 200 z 314 gmin jest zagrożonych suszą; zagrożone są głównie uprawy zbóż - poinformował wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski. Powołał już 37 komisji szacujących straty w gospodarstwach rolniczych. Wsparcie deklaruje...
Nalewajk odpowiadał w Sejmie na pytania posłów, dotyczące suszy.

Jak wskazał, susza negatywnie wpłynęła na uprawy zbóż ozimych, rzepaku i rzepiku oraz krzewów owocowych w czterech województwach: łódzkim, mazowieckim, kujawsko-pomorskim i wielkopolskim.

Natomiast w przypadku zbóż jarych suszę stwierdzono w 860 gminach dziewięciu województw: wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, lubuskiego, opolskiego, pomorskiego, mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego i podlaskiego.

Zauważył też, że straty różnie się rozkładają. Np. susza dotknęła ok. 90 proc. krzewów owocowych województwa kujawsko-pomorskiego.

Posłowie PO Stanisław Chmielewski i Grażyna Ciemniak pytali rząd o sposoby udzielania wsparcia dla rolników po suszy; interesowało ich, jak funkcjonuje obecny system pomocy i czy działa sprawnie. W ocenie Chmielewskiego rolnicy nie do końca mają świadomość, jak uzyskać pomoc.

susza_rolnicza_kleska_ministerstwo_rolnictwa

Rolnicy poszkodowani przez suszę mogą liczyć na pomoc

Ministerstwo rolnictwa poinformowało, że jest gotowe do udzielenia pomocy rolnikom poszkodowanym przez suszę. Niedobory wody występują na terenie całego kraju, a w czterech województwach sytuacja jest krytyczna. Marek Sawicki, minister...
"Rolnicy nie rozumieją do końca postępowania, jakie jest konieczne, aby stwierdzić fakt zaistnienia suszy i jak móc (...) potem uzyskać wsparcie ze strony Agencji Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa" - mówił.

Wiceminister Nalewajk wyjaśnił, że komisje terenowe to podstawowy element, który pozwala na oszacowanie strat, aby później zapewnić rolnikom pomoc państwa.

"W przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych - to reguluje przepis unijny - musimy potwierdzić skutki danej katastrofy" - wyjaśnił.

Dodał, że jest to konieczne "zaczynając od powodzi, a kończąc na suszy".

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu