Strażacy z OSP na pewno na tym skorzystają

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
02-01-2017,17:10 Aktualizacja: 07-01-2017,8:12
A A A

Na kwotę 140 mln zł opiewa umowa, którą Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zawarł z Komendą Główną Państwowej Straży Pożarnej. 

Chodzi o dofinansowanie projektu "Zwiększenie skuteczności prowadzenia długotrwałych akcji ratowniczych" w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

W ramach umowy zostaną zakupione samochody i sprzęt, który będzie wykorzystywany w akacjach ratowniczych prowadzonych przez Państwową Straż Pożarną (PSP) na terenie całego kraju.

pożar, straż pożarna, bezpieczeństwo pożarowe, gospodarstwa rolne

Rozpoczyna się okres grzewczy. Strażacy radzą, jak wystrzegać się pożaru

"Reperowanie" drutem bezpieczników, prowizoryczne instalacje elektryczne i ciepłownicze, użytkowanie uszkodzonych urządzeń spalinowych do ogrzewania - to typowe przykłady nieprawidłowości w gospodarstwach rolnych, które mogą...
Podpisany dokument przewiduje także wyposażenie ośrodków szkoleniowych straży pożarnej w sprzęt do szkolenia w zakresie ratowania życia, zdrowia, mienia oraz usuwania skutków katastrof naturalnych oraz wywołanych działalnością człowieka.

Planowany jest zakup 53 samochodów różnego typu, m.in. z drabiną mechaniczną i z podnośnikiem hydraulicznym, 150 szt. sprzętu do zabezpieczenia akcji oraz prowadzenia działań chemiczno-ekologicznych na brzegu morskim, np. kontenery paliwowe, agregaty prądotwórcze, zbiorniki, pompy, namioty, quady oraz 18 szt. sprzętu dydaktycznego.

Przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej podkreślają, że realizacja tego projektu wpłynie wyraźnie na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców i osób przebywających na terenie Polski.

policja, wypadek, Biała Podlaska, traktor, ciągnik, prokuratura

Traktorzysta zginął w zderzeniu z wozem strażackim OSP

Prokuratura Rejonowa w Białej Podlaskiej oraz policjanci wyjaśniają okoliczności zdarzenia, do którego doszło w środę na drodze wojewódzkiej nr 816 w miejscowości Szostaki. 65-letni traktorzysta, którym był mieszkaniec gminy...
Dofinansowanie z NFOŚiGW przyczyni się także do poprawy jakości i skuteczności działań ratowniczych, co w konsekwencji przełoży się na zmniejszenie zagrożeń dla zdrowia i życia ludzi oraz ochronę środowiska naturalnego.

Nie jest to pierwsze wsparcie NFOŚiGW dla strażaków. W latach 2005-2016 Fundusz udzielił już dofinansowania dla państwowej i ochotniczych straży pożarnych na kwotę prawie 150 mln zł. 

Dofinansowany został zakup 484 lekkich, średnich i ciężkich samochodów. Dodatkowo wsparcie NFOŚiGW  umożliwiło zakup, budowę lub wyposażenie 14 stacjonarnych lub mobilnych komór dymowych oraz zakup innego specjalistycznego sprzętu ratowniczego (np. pojazd gąsiennicowy, quady, kontenery proszkowe, wężowe, węże pożarnicze, ubrania ochronne, pompy specjalistyczne itd.).

manewry, strażacy, magazyn Bayer

Manewry strażackie w magazynie firmy Bayer w Błoniu

17 czerwca 2016 r. na terenie magazynu firmy Bayer w Błoniu koło Warszawy odbyły się manewry strażackie. Magazyn ten jest jedynym centralnym magazynem dystrybucyjnym środków ochrony roślin spółki dla Polski, Litwy, Łotwy i Estonii. W...
Przekazywanie środków finansowych NFOŚiGW na dofinansowanie wyposażenia straży pożarnej odbywa się na podstawie porozumienia dwóch ministrów: środowiska oraz spraw wewnętrznych i administracji.

Jednostki PSP i OSP, które otrzymują dofinansowanie z NFOŚiGW na zakup specjalistycznego sprzętu, są częścią lub wspierają Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy (KSRG). Jest to integralna część organizacji bezpieczeństwa wewnętrznego państwa, mająca na celu ratowanie życia, zdrowia, mienia i środowiska naturalnego, a także prognozowanie, rozpoznawanie i zwalczanie pożarów, klęsk żywiołowych lub innych miejscowych zagrożeń.

System skupia jednostki ochrony przeciwpożarowej, inne służby, inspekcje, straże, instytucje oraz podmioty, które dobrowolnie w drodze umowy cywilnoprawnej zgodziły się współdziałać w akcjach ratowniczych.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement