Strażacy z OSP mają być zwolnieni z egzaminów i badań

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Rafał Białkowski PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
26-03-2020,8:40 Aktualizacja: 26-03-2020,8:45
A A A

- Do pakietu antykryzysowego zostaną wprowadzone przepisy dotyczące strażaków ochotników zwalniające ich czasowo z okresowych badań lekarskich oraz egzaminu, jeśli posiadają zaświadczenie ukończenia kursu - oświadczył prezydent Andrzej Duda.

Polityk tłumaczył, że w obecnym czasie pojawiają się problemy wynikające z obowiązujących normalnie przepisów.

finansowanie osp, Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy, nik, tadeusz dziuba

NIK sprawdził finansowanie OSP. Skąd pochodzą pieniądze?

Sejmowa Komisja Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej wysłuchała informacji NIK o wynikach kontroli finansowania działalności OSP. Tadeusz Dziuba, wiceprezes Najwyższej Izby Kontroli przedstawiając informacje o wynikach kontroli...

- Dla strażaków ochotników, którzy są także i ratownikami; obowiązek przeprowadzania okresowych badań lekarskich dopuszczających do wykonywania służby strażacko-ratowniczej, ale także i egzaminów weryfikacyjnych - wskazał Duda.

Jak zaznaczył, trudno sobie w czasie epidemii wyobrazić, by strażacy mieli odbywać badania i obciążać służbę zdrowia. Wskazał, że chodzi o ok. 5 tys. strażaków ochotników miesięcznie.

- Zwróciłem się do ministra zdrowia i do szef MSWiA, aby do pakietu antykryzysowego zostały także wprowadzone przepisy, które zwalniają zarówno z obowiązku odbywania okresowych badań lekarskich przez czas trwania stanu epidemicznego, ale również, które zwolnią z obowiązku odbywania tego egzaminu, jeśli ktoś przeszedł kurs i posiada odpowiednie zaświadczenie ukończenie tego kursu - poinformował prezydent.

- Mam nadzieję, że to pomoże strażakom ochotnikom i rzeczywiście umożliwi im wykonywanie tej jakże ważnej służby, za którą jestem ogromnie wdzięczny - podkreślił Andrzej Duda.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu