Stopa bezrobocia rejestrowanego najniższa od 25 lat

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
04-08-2016,10:15 Aktualizacja: 04-08-2016,10:49
A A A

Stopa bezrobocia rejestrowanego w lipcu wyniosła 8,6 proc., przy 8,8 proc. w czerwcu - podał w czwartek Stanisław Szwed, wiceminister rodziny i pracy Stanisław Szwed. To najlepszy wynik od 1991 r.

Wiceminister powiedział, że oznacza to ponad 1,3 mln osób bez pracy. - Jeśli odnosilibyśmy te dane do sytuacji, która była jeszcze parę miesięcy temu, to duży skok, jeśli chodzi o spadek bezrobocia. Niższe bezrobocie ostatnie na takim poziomie mieliśmy w 1991 roku, czyli 25 lat temu - dodał.

bezrobocie, gospodarstwa domowe, badanie CBOS, Bezrobotni 2016

Problem bezrobocia dotyczy co piątego gospodarstwa domowego

Problem bezrobocia dotyczy obecnie 21 proc. gospodarstw domowych, a mianem bezrobotnego określa się 9 proc. dorosłych Polaków, z których połowa zarejestrowana jest w urzędzie pracy - wynika z badań CBOS "Bezrobotni 2016 r."...

Zaznaczył, że bezrobocie zawsze jest problemem i każdy człowiek bez pracy powinien mieć szansę na jej znalezienie. W ocenie Szweda trend spadkowy w najbliższych miesiącach powinien utrzymać się. - Nie ma się co spodziewać w najbliższych miesiącach wzrostu, mam nadzieję, że będzie minimalny spadek - podkreślił.

Wiceminister zaznaczył, że lato to tradycyjnie okres, w którym bezrobocie spada ze względu na prace sezonowe, ale duże środki płynące na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu - tworzenie miejsc pracy i pomoc - również dają efekty.

- Jeżeli jeszcze z zasobów bezrobotnych odłączylibyśmy te osoby, które w zasadzie rejestrują się tylko ze względu na składkę zdrowotną, to myślę, że moglibyśmy mówić o poziomie bezrobocia na poziomie 6-6,5 proc. To byłby poziom bardzo niski - powiedział.

Są województwa, gdzie stopa bezrobocia jest już poniżej 6 proc. W Wielkopolsce wynosi ona 5,3 proc., ale np. w woj. warmińsko-mazurskim - 14 proc.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE WYDARZENIE