Statystyczny Polak może zjeść w tym roku 30,5 kg mięsa drobiowego

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Przemysław Olszewski | olszewski@rpt.pl
03-06-2017,19:00 Aktualizacja: 03-06-2017,17:35
A A A

Przewiduje się, że w 2017 r. bilansowe spożycie mięsa drobiowego może osiągnąć poziom 30,5 kg na mieszkańca. Oznaczałoby to wzrost o 3,4 proc. w stosunku do 2016 roku, kiedy to wyniosło 29,5 kg - wynika zanalizy przygotowanej przez Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej (IERiGŻ).

Według IERiGŻ, drób stanowi już jedną trzecią całkowitego spożycia mięsa i przetworów mięsnych w Polsce.

drób, produkcja drobiu, brojlery, pisklęta, Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz

2017 rok zapowiada się krytycznie dla sektora mięsa drobiowego

Głównym problemem, z jakim będą musieli sobie poradzić polscy drobiarze w tym roku będzie grypa ptaków. Bardzo prawdopodobne jest, że rozpoczynający się rok przyniesie wykrycie kolejnych ognisk tej choroby i gigantyczne straty. Grypa...

Instytut przewiduje ponadto, że w tym roku nastąpi niewielki spadek cen detalicznych mięsa drobiowego, choć w pierwszym kwartale roku ceny te wzrosły i w marcu były o 0,7 proc. wyższe niż w marcu 2016 r.

- W drugiej połowie roku nastąpi prawdopodobnie niewielki spadek cen, zgodnie z sezonowym cyklem rocznym. W tym roku dodatkowym czynnikiem będzie nadpodaż drobiu na rynku unijnym - wyjaśniono w raporcie.

Analitycy z IERiGŻ uważają, że w tym roku wzrosną obroty netto handlu zagranicznego drobiem i przetworami z drobiu. - Nadwyżka eksportu nad importem może się zwiększyć do ok. 1,1 mln ton, a dodatnie saldo obrotów do 2 mld euro - napisano w raporcie.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj