Stacje meteo u rolników. Mają dawać bezcenne informacje

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
02-08-2021,10:40 Aktualizacja: 03-08-2021,13:17
A A A

W gospodarstwach rolników na terenie województwa podkarpackiego ruszyło od połowy lipca montowanie stacji meteorologicznych. Będą dokonywać pomiaru temperatury i wilgotności powietrza, ilości opadów oraz kierunku i prędkości wiatru.

Jak podkreśla Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Boguchwale, są to podstawowe i bardzo ważne parametry dla każdego gospodarza, mające wpływ na prognozowanie zagrożenia dla upraw ze strony agrofagów.

susza, monitoring suszy, stacje pogodowe

Dotacje dla samorządów na stacje meteorologiczne

Samorząd woj. warmińsko-mazurskiego po raz pierwszy uruchamia dotacje na wsparcie monitoringu suszy rolniczej - poinformował we wtorek Urząd Marszałkowski w Olsztynie. O wsparcie na zakup stacji meteorologicznych mogą ubiegać się gminy i powiaty z...

Dane będzie też można brać pod uwagę przy planowaniu i ocenianiu skuteczności zabiegów wykonywanych środkami ochrony roślin.

Co istotne, urządzenia zostaną włączone do ogólnokrajowej sieci stacji agrometeorologicznych w ramach współrealizowanego przez PODR w Boguchwale (koordynatorem jest Wielkopolski ODR) projektu pod nazwą "Internetowa Platforma Doradztwa i Wspomagania Decyzji w Integrowanej Ochronie Roślin" (eDWIN).

"Głównym celem projektu jest stworzenie krajowego systemu informatycznego na rzecz ochrony roślin, który w znaczący sposób wpłynie na jakość i ilość produkowanej w Polsce żywności. System będzie narzędziem pracy dla rolników-producentów żywności oraz wsparciem konsumentów żywności. Będzie służył również świadczeniu usług elektronicznych przez PODR w Boguchwale" - czytamy w komunikacie ośrodka.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu