Spółki będą połączone w oparciu o KSC

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Ewa Wesołowska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
13-05-2021,9:30 Aktualizacja: 13-05-2021,9:36
A A A

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o przekształceniach własnościowych w przemyśle cukrowniczym. Proponowane rozwiązania umożliwią połączenie spółek z branży rolno-spożywczej w oparciu o Krajową Spółkę Cukrową.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o przekształceniach własnościowych w przemyśle cukrowniczym został przedłożony przez ministra aktywów państwowych - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

KSC, Program pomocowy dla Plantatorów Buraka Cukrowego, wsparcie KSC dla plantatorów buraka cukrowego, przesiewy

KSC uruchamia program pomocowy dla plantatorów buraka cukrowego

W związku z zaistnieniem długookresowych niekorzystnych warunków pogodowych i koniecznych przesiewów spowodowanych między innymi zalaniem i zamuleniem plantacji, Krajowa Spółka Cukrowa po ustaleniach z Członkami Rady...

Jak napisano zaproponowane rozwiązania umożliwią połączenie spółek z branży rolno-spożywczej w oparciu o KSC, co pozwoli na tworzenie nowych miejsc pracy oraz ustabilizowanie zatrudnienia w sektorze rolno-spożywczym. Zaznaczono, że nowe przepisy umożliwią dokapitalizowanie KSC i uwzględnią interes publiczny w dalszym funkcjonowaniu.

Wskazano, że dokapitalizowanie spółki przez Skarb Państwa umożliwi budowę Polskiej Grupy Spożywczej. Dzięki nowym rozwiązaniom, podmiotami uprawnionymi do objęcia akcji z prawem głosu - wpływającymi na działalność spółki - będą plantatorzy i pracownicy oraz Skarb Państwa.

"Proponowane zmiany umożliwią przeprowadzenie procesu konsolidacji spółek branży rolno-spożywczej w oparciu o Krajową Spółkę Cukrową" - napisano.

Zaznaczono, że działanie należy do projektów strategicznych określonych w Strategii zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa 2030. Udział osób prowadzących działalność rolniczą w nowej grupie może przyczynić się do poprawy ich sytuacji na rynku poprzez skrócenie łańcuchów dostaw, pozytywnie wpłynąć na kształtowanie się uczciwej konkurencji oraz prowadzić do zwiększenia dochodów z prowadzonej działalności.

Proponowane zmiany skonsultowano z przedstawicielami pracowników i plantatorów związanych z Krajową Spółką Cukrową S.A. oraz związkami zawodowymi.

Nowe rozwiązania mają wejść w życie z dniem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
 

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!