Spis rolny na pewno odbędzie się. Rachmistrze ruszą w teren?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Karolina Mózgowiec PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
25-05-2020,8:10 Aktualizacja: 25-05-2020,8:16
A A A

Główny Urząd Statyczny przygotowuje się do przeprowadzenia jesiennego spisu rolnego w warunkach epidemii - bez wywiadów bezpośrednich. Jeśli jednak sytuacja epidemiologiczna na to pozwoli, rachmistrze ruszą w teren.

Powszechny spis rolny będzie przeprowadzony w Polsce od 1 września do 30 listopada. Udział w nim jest dla gospodarstw rolnych obowiązkowy.

upadki przedmiotów, KRUS, wypadki w rolnictwie, przygniecenie przez maszyny

13 śmiertelnych wypadków w rolnictwie. KRUS podsumował kwartał

2 tys. 751 wypadków zgłoszono w pierwszym kwartale bieżącego roku do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. To o 681 (19,8 proc.) zdarzeń mniej rok do roku. Decyzje odmowne podjęto w 1041 sprawach, wydając ich o 195 (15,8 proc.) mniej...

- Planujemy przeprowadzenie szkoleń online dla kandydatów na rachmistrzów. Nabory również będą realizowane w formie zdalnej, przez aplikację internetową. Szykujemy się na scenariusz, że spis rolny będzie realizowany wyłącznie w oparciu o metody spisu internetowego i telefonicznego. Jeśli sytuacja na to pozwoli, wtedy rachmistrze również ruszą w teren - powiedziała Karolina Banaszek, rzecznik GUS.

Bez wizyt rachmistrzów w domach przeprowadzono już II spis próbny, poprzedzający przyszłoroczny narodowy spis powszechny ludności i mieszkań. Badanie zrealizowano w dniach 1-30 kwietnia w 16 gminach. Urząd musiał częściowo zmienić przyjętą organizację i dostosować przeprowadzenie próbnego spisu do sytuacji epidemiologicznej.

- W spisie próbnym zrezygnowaliśmy z wywiadów bezpośrednich, obowiązkowy pozostał samospis internetowy. Respondentom, którzy nie mieli dostępu do internetu, daliśmy możliwość dzwonienia bezpośrednio na infolinię spisową, by mogli wypełnić formularz spisowy w dogodnym dla nich czasie. Do pozostałych, którzy samodzielnie nie spisali się ani przez internet, ani telefon, dzwonili rachmistrze - poinformowała.

GUS podsumowuje spis próbny i wyciąga wnioski przed organizacją spisu powszechnego w 2021 roku. Główny wniosek to konieczność przygotowania się do znacznie większej liczby wywiadów telefonicznych jako uzupełnienia samospisu internetowego.

Urząd bierze pod uwagę przeprowadzenie narodowego spisu powszechnego ludności i mieszkań w dniach 1-30 kwietnia 2021 roku także bez wywiadów bezpośrednich, jeśli okaże się, że w kraju nadal będzie epidemia.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu