Spadają zyski cukrowni. Pierwszy raz od 6 lat będą na minusie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
05-11-2014,13:00 Aktualizacja: 05-11-2014,13:06
A A A
W ubiegłym roku firmy produkujące cukier w Polsce zarobiły na czysto ponad 1,2 mld zł. W tym roku już tak dobrze nie będzie i cukrownie będą pod kreską. 
 
Jak informuje "Rzeczpospolita" zdaniem ekspertów z IERGiŻ w bieżącym roku branża cukrownicza - po raz pierwszy od 2008 roku - może zanotować ujemny wynik finansowy netto. 
 
Główną przyczyną topniejących zysków firm jest taniejący cukier. W sierpniu cena zbytu kilograma surowca była o 35 proc. niższa niż przed rokiem. Stawki mogą iść w górę tylko w przypadlu załamania produkcji, a to nam w tegorocznej kampanii nie grozi. 
 
Jeszcze w pierwszym półroczu br. cukrownie wypracowały 202 mln zł zysku. Był on już jednak trzy razy niższy niż w tym czasie przed rokiem. Kolejne miesiące będą znacznie słabsze. 
 
Jak dodaje dziennik niższe zyski to zła wiadomość nie tylko dla producentów, ale także dla Skarbu Państwa, który jest nadal większościowym udziałowcem KSC (ma niemal 80 proc. akcji). 
 
W poprzednich latach chętnie wyciągał rękę po dywidendę. Tylko w poprzednim roku finansowym, który zakończył się 30 września 2013 r., z zysku sięgającego 381 mln zł do akcjonariuszy KSC trafiło prawie 139 mln zł.
 
Niskie ceny nie ożywiły póki co popytu na cukier. GUS podaje, że w pierwszym kwartale 2014 r. spożycie w gospodarstwach domowych było o 7 proc. niższe niż przed rokiem.
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement