Sołectwa wrócą do gminy? Stolica województwa może być mniejsza

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Marek Szczepanik PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
19-02-2019,9:20 Aktualizacja: 19-02-2019,9:43
A A A

W graniczącej z Opolem gminie Dobrzeń Wielki rozpoczęły się konsultacje społeczne w sprawie zmiany granic. Władze miejscowości chcą sprawdzić, ile osób popiera ideę powrotu sołectw przyłączonych do stolicy regionu w 2017 r.

Mieszkańcy gminy Dobrzeń Wielki do 8 marca mogą odpowiedzieć na pytanie, czy są za powrotem do gminy byłych sołectw Borki, Brzezie, Czarnowąsy, Krzanowice i Świerkle, które decyzją rządu od 1 stycznia 2017 r. weszły w granice miasta Opole.

opolszczyzna, sołtys, województwo opolskie

Opolskie: ponad 700 sołectw uczestniczy w Regionalnym Programie Odnowy Wsi

Już ponad siedemset z 1028 sołectw regionu uczestniczy w działającym od 1997 roku Regionalnym Programie Odnowy Wsi województwa opolskiego. W sobotę na zamku w Pawłowicach o osiągnięciach RPOW dyskutowało ponad stu liderów programu z...

Wójt Piotr Szlapa powiedział, że konsultacje są realizacją przedwyborczych zobowiązań, wśród których było podjęcie wszelkich starań o przywrócenie dawnych granic gminy. - Zawsze można poprawić to, co ludzie postanowili. Dotrzymując obietnicy złożonej mieszkańcom, zawsze będę z tym wnioskiem występował - powiedział.

Według zapowiedzi władz gminy Dobrzeń Wielki po podliczeniu głosów, jeżeli pomysł uzyska odpowiednie poparcie, do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji zostanie skierowany wniosek o przywrócenie granic gminy do stanu sprzed 1 stycznia 2017 r.

Opole zostało powiększone na mocy rozporządzenia Rady Ministrów o tereny kilkunastu sołectw z czterech sąsiadujących z miastem gmin. Największe protesty decyzja rządu wywołała właśnie w gminie Dobrzeń Wielki, która utraciła położoną na swoim terenie elektrownię wraz z sąsiadującymi z nią terenami inwestycyjnymi.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement