Śledzik kołobrzeski wpisany na listę specjałów

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Dariusz Kucman | redakcja@agropolska.pl
05-10-2015,12:55 Aktualizacja: 05-10-2015,12:57
A A A

Na ministerialnej Liście Produktów Tradycyjnych znalazł się 35. smakołyk z Pomorza Zachodniego. Region rozsławiać ma tym razem śledzik kołobrzeski.

Specjał został wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych z inicjatywy Beaty Mieczkowskiej-Miśtak. Dla niej i jej bliskich inspiracją były receptury opracowywane w specjalizujących się w przygotowywaniu marynat przedsiębiorstwie „Barka” oraz spółdzielni „Bałtyk”.

Jak wspominała podczas konferencji prasowej promującej wpisanie śledzika kołobrzeskiego na LPT, przygotowuje to danie na rodzinne uroczystości i na święta. – Do zrobienia dania wykorzystujemy śledzia bałtyckiego, który poddaje się procesowi marynowania. Przepis pracochłonny, ale efekty są rekompensatą i warto zrobić takie danie, aby zachwycić swoich gości – mówiła wnioskodawczyni.

Chmiel krasnostawski, Lista Produktów Tradycyjnych, lubelszczyzna

Lubelszczyzna chmielem stoi

Chmiel krasnostawski został zarejestrowany na ministerialnej Liście Produktów Tradycyjnych. To już 153. wpis z województwa lubelskiego, które jest pod tym względem trzecie w kraju. Lubelszczyzna jest chmielowym zagłębiem na...

Jak dodała, przepis na śledzika kołobrzeskiego jest przepisem rodzinnym. – Ocalił go od zapomnienia mój brat Marek Pietrzela. Przepis ten miała zapisany w zeszycie nasza mama Zofia, która mogła go zaczerpnąć z receptury spółdzielni „Bałtyk”, w której pracowała – wyjaśniała pani Beata.

Z roku na rok ministerialna lista jest wzbogacana o kolejne przysmaki z województwa zachodniopomorskiego. – Również trzy produkty z Kołobrzegu: ogórek kołobrzeski, kapusta kiszona z beczki oraz od teraz śledzik kołobrzeski, mogą pochwalić się takim wyróżnieniem – wskazuje wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego Jarosław Rzepa.

 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu