Copy LinkXFacebookShare

Sławomir Pietrzak prezesem stadniny koni w Janowie

Profesor Sławomir Pietrzak z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie wygrał konkurs na prezesa Stadniny Koni Arabskich w Janowie Podlaskim – poinformowała Agencja Nieruchomości Rolnych.

Nowy szef stadniny w Janowie Podlaskim pracuje w katedrze hodowli i użytkowania koni Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Zajmuje się m.in. doskonaleniem metod oceny koni sportowych, a także analizą chodów konia i interakcjami między jeźdźcem a koniem. Jest również prezesem Lubelskiego Klubu Jeździeckiego, międzynarodowym sędzią w ujeżdżaniu oraz trenerem jeździectwa.

Pietrzak jest też członkiem Rady ds. hodowli koni przy ministrze rolnictwa oraz szefem zespołu ds. rozrodu i opieki weterynaryjnej. Rada ma wypracować kompleksowy program hodowli koni w Polsce w oparciu o stadniny państwowe.

Decyzja o przeprowadzeniu konkursu na prezesa stadniny w Janowie została podjęta przez ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela na początku kwietnia po tym, jak padła kolejna klacz należąca do Shirley Watts.

Po zwolnieniu pod koniec lutego Marka Treli, długoletniego prezesa stadniny z powodu "utraty zaufania" i za niegospodarność Waldemar Humięcki, prezes ANR powołał na to stanowisko Marka Skomorowskiego, z wykształcenia ekonomistę, który wcześniej m.in. był zastępcą dyrektora lubelskiego oddziału ARiMR.

Odwołanie Treli wzburzyło środowisko koniarzy w kraju i za granicą. Za tę decyzję krytykowano ministra rolnictwa oraz szefa ANR; wskazywano m.in., że nowy prezes nie ma kwalifikacji do prowadzenia stadniny.

Agencja Nieruchomości Rolnych ogłosiła w połowie kwietnia postępowanie kwalifikacyjne na stanowisko prezesa Stadniny Koni Arabskich w Janowie Podlaskim. Nabór trwał do końca maja. Zgłosiło się 17 kandydatów. Do drugiego etapu przeszło czterech, a prezes został wybrany w wyniku postępowania kwalifikacyjnego.

Jak wyjaśnił Karol Tylenda, wiceprezes ANR o wyborze Sławomira Pietrzaka na szefa stadniny zdecydowała przede wszystkim jego ogromna wiedza teoretyczna oraz doświadczenie praktyczne związane z hodowlą koni. Nowy prezes swoją pracę w janowskiej stadninie rozpocznie 20 czerwca.

Stadnina Koni w Janowie Podlaskim figuruje na liście spółek hodowli roślin uprawnych oraz hodowli zwierząt gospodarczych o szczególnym znaczeniu dla gospodarki narodowej.

Zobacz nas w Google News

Aktualności

Policjanci odzyskali skradziony ciągnik. Dwie osoby staną przed sądem

Hodowla

Choroba niebieskiego języka. Aż 28 nowych ognisk!