Setki poszkodowanych gospodarstw i hektarów upraw. Śląsk liczy straty

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
14-07-2017,8:45 Aktualizacja: 14-07-2017,8:48
A A A

Ponad 200 poszkodowanych gospodarstw rolnych, ponad 2,2 tys. ha upraw dotkniętych klęską i 490 ha, gdzie szkody wyniosły powyżej 70 proc. - to wstępny bilans strat po ubiegłotygodniowej nawałnicy w woj. śląskim.

Do Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach wpłynęły pierwsze dane z gminnych komisji do spraw szacowania strat w rolnictwie, które przekazała Alina Kucharzewska, rzeczniczka wojewody śląskiego.

nawałnica, trąba powietrzna, śląsk, straty w uprawach, straty w gospodarstwach, wnioski o pomoc

Gospodarze liczą straty po nawałnicach. Są pieniądze na wsparcie

Mieszkańcy województwa śląskiego zgłaszają się do gminnych urzędów z wnioskami o doraźną pomoc finansową na pokrycie najpilniejszych potrzeb w związku z usuwaniem zniszczeń po ostatniej nawałnicy. W Gaszowicach w pow. rybnickim -...

Z danych tych wynika, że największe zniszczenia w gospodarstwach rolnych są wynikiem gradu, który towarzyszył potężnej nawałnicy. W piątek wieczorem przeszła ona nad południową częścią woj. śląskiego. Szczególnie dotknięte zostały powiaty: rybnicki, raciborski, wodzisławski i cieszyński.

Jeśli chodzi o rolnictwo, najbardziej ucierpiał powiat cieszyński, zwłaszcza gminy: Goleszów, Strumień, Skoczów i Dębowiec. Liczba poszkodowanych tam gospodarstw rolnych - zgłoszonych dotąd - wynosi 231 (najwięcej w gminie Dębowiec - 114).

Powierzchnię upraw dotkniętych klęską oszacowano dotychczas na ponad 2,2 tys. ha - 490 ha działek zostało uszkodzonych w powyżej 70 proc. Z kolei szklarni i tuneli, gdzie szkody powstały na powierzchni co najmniej 70 proc. upraw, oszacowano na 620 m kw. Nie ma jeszcze szacunków dotyczących wartości strat.

Z kolei w gminie Lyski w powiecie rybnickim w wyniku huraganu poszkodowane zostało jedno gospodarstwo rolne. Powierzchnia dotkniętych klęską upraw wynosi tam 0,55 ha, a powierzchnia działek ze szkodami powyżej 70 proc. 0,77 ha. Straty z powodu huraganu szacuje się na 7 tys. zł.

nawałnica, trąba powietrzna, śląsk, zniszczone lasy, lasy państwowe

Porządkowanie zniszczonych lasów potrwa półtora roku

Półtora roku ma potrwać uporządkowanie 1500 ha zniszczonych lasów w Nadleśnictwie Rudy Raciborskie (Śląskie), gdzie w piątek przeszła trąba powietrzna. Kolejnych 3-4 lat potrzeba na zasadzenie nowych drzew, a całkowita odbudowa...

Jeśli chodzi o pozostałe gminy i powiaty - albo dane są tam jeszcze szacowane, albo nie zgłoszono w nich dotąd żadnych strat w rolnictwie.

Łącznie gminy dotknięte nawałnicami wyliczyły dotąd szkody wyrządzone przez wichury na 723 tys. zł. Wnioski o doraźną pomoc finansową na pokrycie najpilniejszych potrzeb w związku z usuwaniem zniszczeń po nawałnicy w postaci zasiłku do 6 tys. zł wysłało dotychczas 145 gospodarstw domowych.

Ucierpiały również lasy, szczególnie w pow. raciborskim. Jak podali leśnicy, po trąbie powietrznej w Nadleśnictwie Rudy Raciborskie zniszczonych zostało 1500 ha lasów, w tym 800 ha doszczętnie.

Samo uprzątnięcie tego terenu potrwa półtora roku. Wejście na ten teren jest tymczasowo zabronione.
 

Poleć
Udostępnij