Samosiewy na gruntach wokół pól przeszkadzają rolnikom. Urwane lusterka i kłopoty z dopłatami

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
26-04-2023,11:40 Aktualizacja: 26-04-2023,11:43
A A A

O nałożenie obowiązku wycięcia samosiewek w odległości 1,5 m od granicy z użytkowanym przez rolnika polem – wnioskuje Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego (IRWŁ).

W imieniu Zarządu IRWŁ - na wniosek członków Rady Powiatowej IRWŁw powiecie opoczyńskim - prezes Bronisław Węglewski przekazał wnioski do realizacji szefowi Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktorowi Szmulewiczowi.

Po pierwsze gospodarze z woj. łódzkiego postulują podjęcie działań w sprawie obniżenia kar za chów niezarejestrowanych zwierząt, utrzymywanych na własne potrzeby. Po drugie wnoszą o ponowne poczynienie starań o przywrócenie możliwości stosowania dikwatu.

irwł, izba rolnicza województwa łódzkiego, ceny skupu, skup zbóż

"850 zł za tonę pszenicy, 1,8 zł za litr mleka". IRWŁ chce interwencji

Rolnicy zakupili silosy, bo minister sugerował, by przetrzymać zboże. Teraz zostali z pełnymi zbiornikami ziarna – podkreśla w wystąpieniu Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego (IRWŁ). I wskazuje na dramatycznie niskie ceny skupu....

A po trzecie domagają się interwencji w sprawie samosiewek rosnących przy użytkowanych, zasiewanych polach.

„Prosimy o nałożenie obowiązku wycięcia samosiewek 1,5 m od granicy z użytkowanym przez rolnika polem. Jest to duży problem. Nie dość, że zmniejsza plony, to rolnicy mają także problem z dopłatami, gdyż z ortofotomap wychodzi, iż las sąsiada nachodzi na ich pole. Często też właściciele pola z samosiewkami nie chcą podcinać tych drzew, a były sytuacje gdzie rolnicy przez takie sąsiadujące samosiewki urywali lusterka i nie tylko. Dlatego zwracamy się o uregulowanie tej kwestii. Nie może być sytuacji, że rolnik użytkujący swoje pole zbiera mniejsze plony, bo sąsiad zostawia ugory, które zarastają i zasłaniają jego uprawy” – wskazuje w piśmie prezes IRWŁ Bronisław Węglewski.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE WYDARZENIE