Samorządy szukają pieniędzy. Każda złotówka się liczy

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
17-01-2017,13:40 Aktualizacja: 18-01-2017,12:19
A A A

Samorządom brakuje środków własnych, aby zgodnie z unijnymi przepisami ubiegać się o dotacje na rozbudowę i modernizację lokalnej infrastruktury. Na wsi i w małych miejscowościach liczy się każde wsparcie.  

Gminom pomaga m.in. Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej w ramach Samorządowego Programu Pożyczkowego. Środki będą dostępne również w tym roku. - Pieniądze są skierowane do jednostek samorządu terytorialnego na wsparcie realizacji inwestycji infrastrukturalnych, takich jak wodociągi, kanalizacja, budynki oświatowe, oraz budowy i remonty dróg gminnych i powiatowych - wylicza na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia Krzysztof Podhajski, szef funduszu.

mateusz morawiecki, OPZZ rolników, sławomir izdebski, kongres opzz,

Na wieś trafią miliardy złotych. Morawiecki obiecuje rolnikom

W 2017 r. przekażemy na wieś ponad 60 mld zł, co jest jednym z największych transferów społecznych w historii Polski - powiedział w sobotę na kongresie rolniczego OPZZ wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki.    III...

EFRWP wspiera lokalne projekty niewielkimi pożyczkami, ale ma to jednak istotne znacznie dla samorządów. - Bardzo dobrze, że taka możliwość jest. Z punktu widzenia przeciętnej gminy, która ma niewielkie dochody własne, żyje z subwencji, dotacji, to każde środki zewnętrzne są mile widziane i naprawdę cenne - zapewnia Stanisław Jastrzębski, wójt gminy Długosiodło na Mazowszu.

Samorządy mogą ubiegać się o pomoc, którą wykorzystają zgodnie z własnymi potrzebami. - Kwota, o jaką można się ubiegać to 1 mln zł, co może nawet stanowić 100 proc. wartości przedsięwzięcia, bądź zabezpieczenie środków własnych w ramach większych inwestycji - dodaje prezes Podhajski.

W ciągu roku prowadzonych jest kilka naborów wniosków o wsparcie. Chętnych do skorzystania z tej oferty jak zwykle nie powinno zabraknąć. Od początku realizacji Samorządowego Programu Pożyczkowego w 2011 roku podpisano 226 umów na ponad 121 milionów złotych - informuje na koniec radiowa Jedynka.

Źródło Program Pierwszy Polskiego Radia

Poleć
Udostępnij
Skomentuj