Sąd zarejestrował partię Sroki i Kołodziejczaka. Jak się nazywa?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
24-03-2023,11:00 Aktualizacja: 24-03-2023,10:02
A A A

Ruch Społeczny - tak nazywa się najnowsza partia polityczna w Polsce. Warszawski sąd zarejestrował 15 marca inicjatywę Porozumienia i AGROunii, która ich działaczom ma umożliwić wejście do Sejmu - pisze "Rzeczpospolita".

"To spełnienie zapowiedzi prezesów Porozumienia Magdaleny Sroki i Agrounii Michała Kołodziejczaka o uruchomieniu wspólnego projektu politycznego" - czytamy w dzienniku. Współpracę oba środowiska ogłosiły na początku lutego. Sroka poinformowała wówczas, że otrzymała "zielone światło" od zarządu krajowego partii na współpracę z AGROunią.

Michał Kołodziejczak, Agrounia, Porozumienie, Magdalena Sroka

AGROunia i Porozumienie podpisały deklarację ideową

Magdalena Sroka i Michał Kołodziejczak, liderzy Porozumienia i AGROunii podpisali w Sejmie deklarację ideową, zawierającą postulaty ugrupowań. Wśród nich znalazły się: ochrona rynku żywności, modernizacja administracji państwowej czy...

Współpraca ze środowiskiem, znanym dotąd z ostrych protestów rolniczych, okazała się nie do zaakceptowania dla części działaczy byłej partii Jarosława Gowina. Porozumienie opuścili m.in. poseł Michał Wypij i rzecznik partii Jan Strzeżek.

Mimo to współpraca AGROnii z Porozumieniem się rozwija. Liderzy ugrupowań podpisali w połowie lutego w Sejmie deklarację ideową, zawierającą siedem punktów, m.in. usprawnienie instytucji publicznych, zwiększenie bezpieczeństwa żywnościowego i wprowadzenie bardziej skutecznej polityki demograficznej.

"Sroka i Kołodziejczak zapowiedzieli też budowę wspólnej partii. I to już udało im się osiągnąć. Z naszych informacji wynika, że partia, zarejestrowana właśnie przez sąd, będzie miała charakter parasolowy, co oznacza, że wciąż będą działały zarówno Porozumienie, jak i AGROunia. Jej utworzenie w praktyce służy ominięciu przepisu o progu wyborczym 8 proc. dla koalicji. Dzięki stworzeniu wspólnej partii obowiązywał będzie próg 5 proc." - czytamy w "Rzeczpospolitej".
 

Poleć
Udostępnij