Są dane spisowe, więc wyłońmy prawdziwych rolników

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
31-12-2020,11:50 Aktualizacja: 31-12-2020,11:54
A A A

Takie przesłanie ma wystąpienie Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych do ministra rolnictwa. Samorząd zgłosił gotowość do prac nad interpretacją danych tegorocznego Powszechnego Spisu Rolnego i wypracowania definicji "aktywnego rolnika".

"Jak poinformował GUS, spisano ponad 98 proc. gospodarstw, a więc wyniki otrzymane po wnikliwej analizie zebranych danych będą wiarygodnym odzwierciedleniem sytuacji w polskim rolnictwie i źródłem danych służących do podejmowania decyzji w zakresie polityki rolnej" - wskazuje KRIR.

powszechny spis rolny 2020, Główny Urząd Statystyczny, gospodarstwa rolne, Karolina Banaszek

Nagród za spis rolny nie będzie

Karolina Banaszek, rzecznik prasowy Głównego Urzędu Statystycznego, przekazała wyjaśnienia w związku z licznymi komentarzami po decyzji GUS o nieprzyznaniu nagród dla komisarzy spisowych po realizacji Powszechnego Spisu Rolnego 2020...

W jej ocenie określenie pojęcia aktywnego rolnika odpowiedniego do warunków Polski jest konieczne ze względu na nadchodzącą, nową Wspólną Politykę Rolną.

"Definicja musi odpowiadać specyfice polskiego rolnictwa i zapewnić powiązanie programów pomocowych dla rolnictwa z faktycznie wykonywaną działalnością rolniczą. Powinna podkreślić znaczenie pozostania przy rodzinnym modelu rolnictwa, a jej zadaniem powinno być uniemożliwienie pobierania dopłat przez osoby nieprowadzące działalności rolniczej" - argumentuje rolniczy samorząd.

Dodaje,  że rolnictwo w Polsce jest zróżnicowane, a każde województwo ma własną specyfikę. W związku z tym decyzje i przepisy ustanawiane w oparciu o dane GUS muszą być tworzone z jej uwzględnieniem przy udziale izb rolniczych.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu