Rząd zapowiedział zwolnienia. Dotkną też administracji rolnej

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
28-08-2020,9:20 Aktualizacja: 28-08-2020,9:24
A A A

W związku z pandemią koronawirusa i jej skutkami dla budżetu państwa rząd zapowiedział redukcję kadr w podległej sobie administracji. Zwolnienia nie ominą też urzędników obsługujących rolnictwo.

Centrum Informacyjne Rządu poinformowało, że Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie wypracowania rozwiązań mających na celu przeciwdziałanie negatywnym skutkom gospodarczym wywołanym przez COVID-19. Ten akt przedłożył szefa kancelarii premiera.

krzysztof jurgiel, agencje rolne, anr, arr, kowr, Mariusz Rytel

Słono płacimy za zwolnienia w agencjach rolnych

Ponad tysiąc osób straciło pracę w agencjach podlegających ministerstwu rolnictwa, kiedy resortem kierował Krzysztof Jurgiel. Teraz co czwarta z nich domaga się odszkodowania. 1 września 2017 roku powstał Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa....

"Rząd zobowiązał Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów do uzgodnienia z właściwymi członkami Rady Ministrów rozwiązań związanych ze zmniejszeniem zatrudnienia w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz urzędach obsługujących członków Rady Ministrów. Dotyczyć to będzie także m.in. urzędów obsługujących organy administracji rządowej w województwie, jednostek podległych i nadzorowanych przez prezesa Rady Ministrów, ministra kierującego działem administracji rządowej lub wojewodę, a także np. ZUS, KRUS czy NFZ" - czytamy w komunikacie CIR.

Podkreślono w nim, że "działania dotyczące zmniejszenia zatrudnienia wiążą się z negatywnymi skutkami gospodarczymi wywołanymi przez pandemię COVID-19, które wpływają na wzrost deficytu budżetu państwa".

O cięciach państwowych kadr mówiło się już od jakiegoś czasu. Ich początek może nastąpić już od września i sięgnąć nawet 20 proc. etatów. Łatwiejsza drogę zwolnień oraz mniejsze niż dotąd odprawy mają zapewniać rządzącym przepisy przyjęte w związku z pandemią koronawirusa.

Jan Krzysztof Ardanowski, nowy minister rolnictwa, minister Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa Ardanowski

Będą zwolnienia w ministerstwie rolnictwa

Nowy szef resortu rolnictwa zapowiedział dalsze zmiany w funkcjonowaniu pracy ministerstwa i podległych mu instytucji. W ocenie Jan Krzysztofa Ardanowskiego, potrzebne jest skoncentrowanie się na promocji polskiej żywności i wsparciu eksportu...

Redukcja na pewno dotknie też administracji rolnej. W komunikacie rządowym jest wprost mowa o Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, gdzie zatrudnionych jest ponad 6 tys. osób.

Wśród "jednostek podległych i nadzorowanych przez (…) ministra kierującego działem administracji rządowej (rolnictwa)" warto wspomnieć choćby o Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa i poszczególnych inspekcjach.

Według portalu Oko.press zatrudnienie na 31 grudnia 2017 roku w instytucjach podległych i nadzorowanych przez ministra rolnictwa wynosiło ok. 28 tys. osób. A w grudniu 2018 sięgało już 31,6 tys.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj