Rząd szykuje dopłaty do wszystkich paliw

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
01-08-2022,13:30 Aktualizacja: 01-08-2022,13:32
A A A

Trwają prace nad co najmniej trzema kolejnymi inicjatywami, które mają złagodzić skutki rosnących cen. Wśród nich jest przyznanie dodatku na inne paliwa niż węgiel.

Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna" PiS dąży do rozbrojenia zarzutów, że wprowadzając jednorazowy dodatek węglowy, dyskryminuje osoby, które opalają domy innymi paliwami.


Węgiel dla rolników, produkcja warzyw i owoców, Henryk Kowalczyk, KRIR

Węgiel dla rolników. Resort pisze do resortu

Ministerstwo rolnictwa popiera wniosek samorządu rolniczego w sprawie zapewnienia miału węglowego na potrzeby producentów warzyw i owoców. Wniosek w tej sprawie trafił do resortu aktywów państwowych. W opisywanym przez nas...

"Rząd podjął więc polityczną decyzję, by jeszcze przed sezonem grzewczym przygotować przepisy wprowadzające kolejne dopłaty. Na pewno będzie to dotyczyć oleju opałowego, pelletu, gazu LPG. Być może także drewna" - zdradza rozmówca "DGP".

Gazeta pyta, czy dodatki będą w podobnej wysokości, co wynoszący 3 tys. zł węglowy. Zdaniem rozmówcy niekoniecznie. "Raczej będzie to proporcjonalne do skali podwyżek cen poszczególnych rodzajów paliw" – mówi.

Z ustaleń dziennika wynika też, że w Ministerstwie Aktywów Państwowych jest rozważane przygotowanie ustawy pomocowej dla ciepłowni. Chodzi o jakąś formę rekompensaty lub dodatku na zakup paliw. Projekt może być gotowy jeszcze w sierpniu.

"DGP" pisze też, że trzecią ścieżką wsparcia ma być objęcie tarczą antyinflacyjną pelletu, oleju opałowego i węgla. Oznaczałoby to obniżenie stawek VAT, choć nie wiadomo jeszcze, o ile i na jakie kategorie opału. Zmiana weszłaby w życie najpóźniej 1 listopada, kiedy będzie wydłużana obecnie obowiązująca tarcza.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu