Rząd stawia na promocję żywności. Ruszyły nabory na radców rolnych

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Rafał Pogrzebny PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
02-10-2018,11:30 Aktualizacja: 02-10-2018,11:53
A A A

Rozpoczęły się nabory na radców rolnych, którzy w polskich placówkach dyplomatycznych na całym świecie będą promować naszą żywność - poinformował Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa.

- Polska żywność jest naszą wielką szansą. My aż tak wielu szans w eksporcie nie mamy. Jesteśmy krajem nadwyżkowym, jeżeli chodzi o żywność. W niektórych branżach jesteśmy skazani na eksport w przeciwnym wypadku nadwyżki żywności na rynku krajowym by nas przytłoczyły - przyznał polityk.

promocja żywności, programy proste, komisja europejska, mięso, owoce, warzywa

Bruksela zaakceptowała polskie pogramy promujące żywność

Komisja Europejska zaakceptowała cztery polskie programy promujące żywność. Ich łączny budżet wynosi 11,2 mln euro, z czego współfinansowanie unijne wynosi ponad 8,5 mln euro - poinformował resort rolnictwa. Promowane będzie mięso oraz owoce...

Jak dodał, stąd potrzeba nieustannego poszukiwania nowych rynków zbytu. - Staramy się pomóc przedsiębiorcom, w ministerstwie rolnictwa zostało wytypowanych 15 krajów, z którymi wiążemy szczególne nadzieje. Tam przede wszystkim będą ukierunkowane wydatki i wsparcie, by pomóc eksporterom. Mnie zależy na tym, żeby możliwość szukania nowych rynków miały również mniejsze firmy. Rekinom polskiego agrobiznesu nie potrzeba w tym pomagać" - powiedział szef resortu.

Minister wyjaśnił, że w związku z tym chce wrócić do pomysłu umieszczania w placówkach dyplomatycznych w różnych krajach świata radców rolnych, zajmujących się przede wszystkim reprezentowaniem polskiego rolnictwa.

- Wśród dyplomatów zajmujących się generalnie reprezentowaniem Polski (...) trzeba, przynajmniej w niektórych, najważniejszych krajach, wydzielić takich, którzy będą się znali na polskim rolnictwie, na wielkości produkcji, specyfice tej produkcji, będą też znali polskie firmy - powiedział.

sprzedaż żywności, powiatowe inspektoraty sanitarne, rada ministrów, ministerstwo rolnictwa

Rząd i posłowie chcą uławić produkowanie żywności na małą skalę

Projekt ustawy, który ma ułatwić produkowanie żywności na małą skalę, został skierowany do drugiego czytania. Przewiduje m.in. zniesienie obowiązku przygotowania i zatwierdzenia przez powiatowego lekarza weterynarii projektu technologicznego...

Ardanowski poinformował, że już zostały otwarte pierwsze nabory i trwają poszukiwania kandydatów. - W tej chwili szukamy przedstawiciela do placówek w Indiach, Republice Południowej Afryki i Moskwie. Niezależnie od trudnych relacji z Rosjanami, chcemy mieć przedstawiciela, który będzie tam starał się nawiązywać kontakty handlowe - powiedział.

Minister dodał, że w szczególnym zainteresowaniu Polski jest Azja Wschodnia z Chinami, kraje Zatoki Perskiej i Afryki Północnej. - Ze względu na demografię interesują nas także kraje Czarnej Afryki, gdzie również będziemy starali się znajdować jakieś możliwości eksportu - zapowiedział.

Polityk przyznał, że w działaniach państwa na rzecz promocji w świecie polskiej żywności i jej producentów liczy na wsparcie ze strony organizacji branżowych i reprezentantów świata biznesu.

Podkreślił przy tym, że polskie produkty żywnościowe nieustannie zdobywają nowe rynki, zaś eksport żywności rośnie. - Jego wartość w siedmiu pierwszych miesiącach tego roku wyniosła ponad 16,3 mld euro i wzrosła o blisko 6 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku - podał na koniec Ardanowski.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj